Poznaj 5 cudownych właściwości czarnego bzu!

Nazwa czarnego bzu wzięła się od jego owoców. Ale najcenniejsze właściwości lecznicze mają kwiaty. Poznaj właściwości czarnego bzu!

fot. Fotolia

Historia stosowania czarnego bzu

Czarny bez to jedna z najstarszych roślin leczniczych znanych w Europie. Odgrywał niezwykłą rolę w medycynie ludowej: w celach terapeutycznych stosowano wszystkie jego części. Za jego pomocą medycy potrafili uzyskać 2 różne efekty. Wierzono, że kora bzu skrobana od góry do dołu wywołuje wymioty, a odwrotnie – działa przeczyszczająco. Zwykli ludzie otaczali go czcią do tego stopnia, że nie używali jego drewna do palenia w piecu. Za uszkodzenie krzewu można było nawet stracić życie!

Jak działa czarny bez? Oto 5 właściwości!

Współczesna nauka potwierdziła wiele znanych do tej pory leczniczych właściwości czarnego bzu. Wiemy już na pewno, że preparaty z tej rośliny:

1. Zwalczają przeziębienie. Napary z kwiatów działają rozgrzewająco, napotnie i pomagają odkrztuszać wydzielinę z oskrzeli. Najlepiej działają w połączeniu z maliną i kwiatostanem lipy. Przepis na herbatkę przeciw przeziębieniu znajdziesz w ramce na następnej stronie.
2. Mają właściwości przeciwzapalne. Wodnych wyciągów z kwiatów bzu można używać do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na powieki przy zapaleniu spojówek. Sprawdzają się również przy przemywaniu skóry ze zmianami trądzikowymi lub zapalnymi.
3. Działają moczopędnie. Herbatki z kwiatów lub owoców czarnego bzu stosuje się pomocniczo w leczeniu chorób układu moczowego i podczas kuracji oczyszczających.
4. Wspomagają odchudzanie. Owoce czarnego bzu mają działanie przeczyszczające i często wchodzą w skład mieszanek odchudzających.
5. Zwalczają wolne rodniki. Owoce są najbogatszym źródłem silnych przeciwutleniaczy – antocyjanów. Pod tym względem dorównuje im tylko aronia. Zawierają też dużo witaminy C.

Zobacz, jak przygotować czarny bez! Herbata, sok i zioła przeciwgorączkowe

W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością można kupić wiele produktów z czarnym bzem. Oto niektóre z nich:
  • Kwiat bzu czarnego. Suszone kwiaty w postaci sypkich ziół lub torebek. Robi się z nich napary podobne do herbaty (łyżeczka lub torebka na szklankę gorącej wody). Produkują je różne firmy.
  • Owoc bzu czarnego. Surowe owoce bzu są trujące. Ale wystarczy poddać je działaniu wysokiej temperatury (np. ususzyć), by zniszczyć toksyny. Z suszonych owoców robi się odwary (łyżkę lub torebkę owoców zalewa się zimną wodą i gotuje pod przykryciem 5–10 minut).
  • Sok z czarnego bzu w przypadku infekcji.
  • Zioła przeciwgorączkowe. Oprócz kwiatów bzu w ich skład wchodzi wierzba, lipa, rumianek i krwawnik. To doskonały sposób na leczenie przeziębienia.
napisane na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie Przyjaciółka
Ranking najgorszych nawyków żywieniowych
SKOMENTUJ (20)
KOMENTARZE (20)
Kasia/3 miesiące temu
Ja mogę potwierdzić, że na przeziębienie działa. Kiedyś mama dała mi syrop z czarnego bzu dla mojego dziecka, jak mała była przeziębiona i po kilku dniach jej się poprawiło. Potem jak się znowu przeziębiła sama kupiłam febricold baby w aptece, który zawiera ekstrakt z bzu i jeszcze dodatkowo lipy i też pomógł.
Benka/4 miesiące temu
Piję i polecam, ale taki bez cukru! Ja kupuję zawsze ten sam jednej firmy w sklepie ze zdrową żywnością tobio. pl. W innych sklepach to jakieś słodkie syropy :/
Qazik/8 miesięcy temu
Grypa - 3 x dziennie dwie solidne łyżki suszonych kwiatostanów zaparzać pod przykryciem 10min. Pić gorącą bez cukru. i tak przez 4 dni. Żadnych lekarstw na grypę!!! Będziecie wyleczeni i wzmocnieni. Ja kwiaty czarnego bzu zbieram przy domu i co roku suszę. Zaznaczam, że napar śmierdzi. Ale jak masz 39C to nic nie czujesz. Poczujesz jak już będziesz prawie wyleczony,
POKAŻ KOMENTARZE (20)