POLECAMY

Co to są puste kalorie? Nadwaga i niedożywienie mogą iść w parze!

Często słyszysz o pustych kaloriach, ale co tak naprawdę oznacza to pojęcie?
Barbara Dąbrowska / tydzień temu
Co to są puste kalorie? Nadwaga i niedożywienie mogą iść w parze! fot. Adobe Stock

Żywność, która jest źródłem tzw. pustych kalorii to produkty, które poza kilokaloriami nie dostarczają innych wartościowych składników odżywczych. Puste kalorie związane są najczęściej z żywnością wysokokalorczyną, która w składzie ma duże ilości cukru i substancji dodatkowych, a mało witamin, składników, mineralnych oraz wysokiej jakości białek, tłuszczy i węglowodanów. Pusta kalorie często utożsamiane są z żywnością przetworzoną. Ich nadmierne spożycie prowadzi do tycia.

Puste kalorie a gęstość odżywcza

W dietetyce nie ma jednej, powszechnie przyjętej definicji tzw. pustych kalorii. To wyrażenie używane jest w znaczeniu potocznym. Żeby w pełni zrozumieć, czym są puste kalorie warto wiedzieć, czym jest słynna kaloria.

Jednostka za pomocą której mierzy się wartość energetyczną żywności. Jedna kcal to taka ilość energii, jaka jest potrzebna do podniesienia temperatury 1 g wody o 1 stopień Celsjusza. Kaloryczność produktów spożywczych mierzy się spalając próbki pokarmu i określając ilość wydzielonego ciepła.

źródło: słownik ilewazy.pl

Wartość energetyczną żywności tak naprawdę wyraża się w kilokaloriach, ale przyjęło się używanie skróconego określenia kaloria. Wraz z żywnością spożywasz zatem energię (kcal), która może być zużyta na bieżące potrzebny organizmu lub zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

Żywność to także źródło składników niezbędnych ciału do produkcji hormonów, enzymów, działania układu odpornościowego, prawidłowego funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Te składniki to witaminy, minerały, przeciwutleniacze, błonnik pokarmowy oraz pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany złożone.

Jeśli dany produkt dostarcza przede wszystkim kcal, cukrów prostych, czy nasyconych lub częściowo utwardzonych tłuszczy, a nie ma w nim składników regulacyjnych i odżywczych to wtedy mówi się, że jest źródłem pustych kalorii. W pełnowartościowym jadłospisie, a przede wszystkim w diecie odchudzającej należy za wszelką cenę unikać pustych kalorii.

Puste kalorie to prostsze określenie na tzw. niską gęstość odżywczą, która jest równoznaczna z wysoką kalorycznością i małą zawartością składników odżywczych. Na przeciwległym biegunie są produkty o wysokiej wartości odżywczej, które w małej ilości kilokalorii zawierają dużą ilość składników odżywczych. Takim produktem jest np. szpinak.

Źródła pustych kalorii

Pustych kalorii dostarczają:

  • napoje słodzone,
  • żywność typu fast-food,
  • słodycze niskiej jakości,
  • alkohol.

Częste spożywanie żywności będącej źródłem pustych kalorii prowadzi do tycia, chorób serca, cukrzycy i niedożywienia. Osoby, które jadają puste kalorie mogą mieć nadwagę, a jednocześnie cierpieć na niedobry pokarmowe. To właśnie tzw. paradoks pustych kalorii.

Zobacz także:

Ten serwis ułatwia odchudzanie setkom tysięcy ludzi w całej Polsce! 5 sposobów wykorzystania ilewazy.pl
Czego nie wiesz o kaloriach, a powinnaś?
Nie tylko kalorie! Odchudzasz się? Poznaj gęstość kaloryczną!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 dni temu
Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie ! igortreneronline.pl I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.
/6 dni temu
Zdrowa dieta musi być racjonalna wtedy jesteśmy zdrowe i ładnie wyglądamy, dieta to sposób żywienia. To bardzo wazne aby robić to z głową. Poczytajcie sobie o systemie nowaka. Tam są informacje , które diety są niezdrowe i dlaczego, jakie spustoszenie sieją w organizmie, ale przede wszystkim dowiesz się jak jeść i ćwiczyć, by zrzucać kilogramy i być zdrowym! ja mam po 8 miesiącach 14 kilo mniej :)
/tydzień temu
Należy unikać pustych kalorii, ponieważ nie wnoszą one niczego dobrego do diety. Podczas kuracji odchudzającej wystrzegałam się cukru, przetworzonych produktów oraz tych totalnie bezwartościowych. Dodatkowo wprowadziłam sporą ilość ćwiczeń i stosowałam iqacai na przyśpieszenie metabolizmu. Takie działania doprowadziły do tego, że w ciągu zaledwie miesiąca pozbyłam się 10 kg.