Co jeść by zapobegać żylakom??

momodesty
napisał/a: momodesty 2010-02-03 00:54
ostatnio chodze na bardzo wysokich ocasach, lubie moje buty, ale boje sie zylakow... help!!
mnonka
napisał/a: mnonka 2010-02-03 01:06
jestem ciekawa odpowiedzi, nie wiem, a chce wiedzieć, czekam dziewczyny ;)
szalonakisia_1
napisał/a: szalonakisia_1 2010-02-03 01:14
NIE WYSTARCZY ODPOWIEDNIA DIETA. ŻYLAKI TWORZĄ SIĘ PRZY MAŁYM RUCHU, RÓWNIEŻ PRZY DŁUGIM STANIU, ALBO SIEDZENIU, JAK I PRZY WIELU RÓŻNYCH NIE ZDROWYCH NAWYKACH. SĄ ODPOWIEDNIE KREMY I MAŚCI, ALE CZY ONE ZAWSZE POMOGĄ? TEGO NIE WIEMY. ŻYLAKI MOGĄ BYĆ RÓWNIEŻ DZIEDZICZONE, A WTEDY TEGO SIĘ CHYBA NIE DA UNIKNĄĆ.
COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Żylaki kończyn dolnych mogą rozwinąć się na bazie uwarunkowań genetycznych. Mogą też być konsekwencją występowania następujących czynników:
- siedzący tryb życia
- otyłość
- ciążą
- przebyta kuracja hormonalna
- płaskostopie, lub inna wada postawy
- zbyt częste gorące kąpiele, opalanie się
- nadużywanie sauny
- przebyte zapalenie żył głębokich
- zakrzepica

Czynniki ryzyka:

- wiek
- płeć żeńska
- wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej w pozycji stojącej

Objawy:

Dolegliwości związane z niewydolnością żył rozwijają się wolno, jednak nie bezobjawowo. Chorobę zwiastować mogą:
- nasilające się w godzinach wieczornych obrzęki kończyn dolnych
- uczucie ciężkości nóg
- ból i pieczenie kończyn

Profilaktyka:

Jeśli chcesz zapobiec wystąpieniu przewlekłej niewydolności żył pamiętaj o tym, aby:

- nie nadużywać gorących kąpieli i sauny
- dbać o utrzymanie wagi ciała na bezpiecznym dla zdrowia poziomie
- nie nosić zbyt obcisłych spodni, ciasnych skarpet
- zadbać o aktywność fizyczną, jednak nie uprawiać dyscyplin obciążających stopy

Jeśli Twoja praca wymaga długotrwałego przybywania w pozycji stojącej, co pewien czas przenoś ciężar ciała z palców na piętę i odwrotnie. Jeśli często przebywasz w pozycji siedzącej poruszaj stopami, co jakiś czas wstań i pospaceruj.

Zadbaj o dobór odpowiedniego obuwia, w przypadku kobiet buty nie powinny mieć obcasów wyższych niż 5 cm, zwracaj uwagę na ułożenie stopy w bucie, niewygodę koryguj wkładkami.

Co jeść?
Ciemne winogrona, owoce cytrusowe, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, marchew, morele, brokuły, rośliny strączkowe, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste.

Czego unika?
Tłuszczów roślinnych, ciastek, cukierków, soli, mocnej kawy i herbaty, alkoholu.
Matuszczyki
napisał/a: Matuszczyki 2010-02-03 01:23
Co jeść to nie wiem ale może to będzie pomocne Rozpoznać i szybko zlikwidować

W początkowej fazie żylaki bywają niewidoczne. O ich istnieniu sygnalizuje coraz bardziej dokuczliwe uczucie ciężkości w nogach. Mogą pojawić się obrzęki, nocne skurcze. Warto już wtedy zapukać do gabinetu lekarza specjalisty, który zaaplikuje nam kuracje pozwalająca na uniknięcie chirurgicznego skalpela.

A ten z pewnością grozi nam, jeśli nie podejmiemy w porę leczenia. Żylaki często nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych.

Na skórze, pod którą z czasem pojawią się, widoczne gołym okiem zgrubienia żył mogą bolesne pojawić się stwardnienia i zaczerwienienia. Ten stan to zapalenie żył lub ich zamknięcie przez zakrzep. Jego oderwanie się i przemieszczanie wraz z krwią może zakończyć się śmiercią.

Zmiany na skórze spowodowane są nieprawidłowym krążeniem krwi. Brak ingerencji medycznej zafundować nam może bolesne i co gorsza trudne do wyleczenia, owrzodzenia.

Gimnastykuj się i używaj pończoch

- Nie ma skutecznego środka na zlikwidowanie choroby spowodowanej żylakami - nie próbuje pocieszać, chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski.

- Można natomiast, a nawet trzeba stosować środki, które zahamują jej dalszy rozwój. Aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów to wypróbowane metody na usprawnienie krążenia.

Noszenie leczniczych pończoch uciskowych spowoduje, że zabraknie w żyłach wolnej przestrzeni gdzie gromadzić się może nadmiar krwi. Zaaplikowane przez specjalistę medykamenty wzmocnią ścianki naczyń żylnych, które z wiekiem tracą swą elastyczność. Pojawiające się przebarwienia na skórze, czy obrzęki, to znak, że z naszym układem żylnym dzieje się coś niedobrego.

Zdiagnozowanie w porę choroby spowodowanej żylakami pozwoli na przynajmniej częściowe jej zwalczenie, zahamowanie postępu. W pozostałych przypadkach często pozostaje już tylko operacja.
kapliczka
napisał/a: kapliczka 2010-02-03 22:11
dużo witaminy C, czego unikać: gorących potraw, pikantnych z chili, papryką itd. unikać alkoholu, papierosów
mnonka
napisał/a: mnonka 2010-02-09 22:54
- unikać gorących kąpieli oraz sauny
- nie nosić zbyt obcisłych spodni, ciasnych skarpet
- uprawiać sport
- nie tyć
niechcemisie
napisał/a: niechcemisie 2010-02-10 00:49
Rutinoscorbin. Moja mama ma żylaki i lekarz kazał jej jeść codziennie. Są też żele do nóg zapobiegające i tabletki z wyciągami roślinnymi, również do profilaktycznego zażywania, np. Vitaleg.