Skuteczne odchudzanie – wskazówki dietetyka

Skuteczne odchudzanie, czyli czy istnieje dieta cud. Jakie produkty wybierać, a których należy unikać? Czy suplementy odchudzające faktycznie pomogą nam schudnąć? Na te pytania odpowiada Aleksandra Kubacka, dietetyk, doradca żywieniowy portalu www.mojdietetyk.pl.
/ 26.06.2012 14:29

Czy istnieje dieta cud?

Dieta cud nie istnieje, natomiast są wskazówki i zalecenia żywieniowe, których przestrzeganie pomoże nam w odchudzaniu. Warto pamiętać o tym, żeby jeść 4-5 niewielkich objętościowo posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu. Bardzo ważnym aspektem diety odchudzającej jest spożywanie śniadań – codziennie rano, przed wyjściem z domu trzeba zjeść pożywny, pełnowartościowy posiłek, który da nam energię do pracy w ciągu dnia.

Które produkty pomogą nam schudnąć?

Elementem zdrowej diety odchudzającej jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców – najlepiej, aby pojawiały się w mniejszej lub większej ilości do każdego posiłku. Dodatkowo, ważne jest, aby wybierać mięso chude, np. drób (kurczak lub indyk), a unikać tłustych pasztetów, mielonek, parówek oraz tłuszczów widocznych, takich jak smalec lub boczek. Warto jednak pamiętać o tym, że tłuste ryby morskie są zalecane ze względu na jakość zawartego w nich tłuszczu, bogatego w kwasy omega 3, które wspomagają odporność organizmu, poprawiają kondycję psychiczną, a także wpływają pozytywnie na układ krążenia.

Zobacz także: Jadłospis na cały dzień

Co pić podczas diety odchudzającej?

W trakcie diety odchudzającej zalecane jest picie odpowiedniej ilości płynów – powinno być to 1,5-2 l w ciągu dnia. Ważna jest też jakość tych płynów – najlepiej żeby była to woda mineralna, bądź też zielona lub czerwona herbata. Polecane są również herbatki ziołowe i owocowe. Nie powinno się natomiast pić napojów gazowanych, słodkich napojów owocowych, a także czarnej herbaty oraz mocnej kawy.

Czy warto stosować tabletki wspomagające odchudzanie?

Większość preparatów i suplementów odchudzających nie ma działania potwierdzonego w  badaniach klinicznych, tak więc naukowo nie jest udowodnione, że mają pozytywny wpływ na odchudzanie. Składniki, które w roślinie mają specyficzne działanie odchudzające (pobudzające lub spalające tkankę tłuszczową), nie zawsze wykazują ten sam efekt w zawierającym je suplemencie.

Stosowanie suplementów daje efekt w danym momencie (jest on krótkotrwały), dlatego po zakończeniu ich przyjmowania najczęściej osoby je stosujące wracają do poprzedniej wagi. Poza tym dietetycy nie zalecają stosowania suplementów, ponieważ dobrze zbilansowana dieta wystarczy, aby spowodować ubytek masy ciała.

Polecane: Czy warto zażywać środki odchudzające?

Spisała: Urszula Somow.

Redakcja poleca

REKLAMA