Salsa z gwiazdami

Marcin Mroczek i Edyta Herbuś fot. ONS
Razem z najbardziej znanymi w Polsce tancerzami rozpoczynamy wakacyjny kurs tańca. Dziś poznamy kroki cza-czy i salsy.
/ 23.04.2008 13:10
Marcin Mroczek i Edyta Herbuś fot. ONS
salsa1.jpg 
Nasi instruktorzy - Rafał Maserak i Magda Soszyńska - od roku zawodowo tańczą razem. Dzięki nim poznamy dwa style: rytmiczną, energiczną cza-czę i zmysłową salsę.

Cza-cza

Czy pani tańczy cza-czę? Nie? A szkoda, bo to jeden z najbardziej rytmicznych i najłatwiejszych tańców pod słońcem! Cza-cza narodziła się na Kubie. Nazywa się tak od dźwięku wydawanego przez stopy tancerzy na parkiecie. Ich ruchy muszą być energiczne, wręcz zadziorne, ale nogi nie powinny wychodzić poza obrys ciała. Uwaga! Nogi w większości pozycji są wyprostowane.

Krok po kroku

1. Krok podstawowy cha cha cha.
Para staje przodem do siebie w odległości 15 cm, stopy w lekkim rozkroku. Partner obejmuje partnerkę prawym ramieniem, stawia lewą stopę w bok i przenosi na nią ciężar ciała. Potem dołącza prawą stopę i przechodzi z lewej nogi do boku. Partnerka tańczy dokładnie to samo, tylko od prawej stopy.
salsa_02.jpg

salsa_02.jpg2. Krok New York.
Partner ponownie stawia lewą nogę w bok, a prawą wysuwa w tył, ale ciężar opiera wciąż na lewej. Partnerka robi to samo, tylko od prawej stopy. Jednocześnie, przesuwając nogi do tyłu, oboje wykonują energiczny zwrot od
siebie i patrzą na publiczność, wyciągając w górę dłonie. Potem znów tańczą cha cha cha.


salsa_02.jpg
3. Partner stoi za partnerką.
Oboje na przemian wykonują półkoliste ruchy bioder, tzw. ósemki. Polega to na tym, że partner nie ruszając się z miejsca, przenosi ciężar ciała z lewego biodra do tyłu, a następnie na prawe biodro i w ten sam sposób wraca do pozycji wyjściowej. Partnerka tańczy odwrotnie.


Salsa
Jest równie ostra i zmysłowa jak sos o tej samej nazwie. Dlatego kobiecy strój salsery (tancerki salsy) i jej kocie ruchy bioder powinny kusić salsera. Wśród tancerzy panuje opinia, że Polki dzięki swemu seksapilowi szybko uczą się salsy. Pamiętajcie o ósemkowym ruchu bioder!

Krok po kroku

1. Partnerzy tańczą na lekko ugiętych nogach. On stawia lewą stopę do przodu, ona prawą do tyłu. Powrót, on przesuwa prawą do tyłu, ona lewą do przodu.
salsa_02.jpg

2. Para stoi naprzeciwko siebie i robi tzw. whisk, czyli krok skrzyżny do tyłu.
On krzyżuje lewą nogę za prawą. Ona prawą za lewą. Oboje przenoszą ciężar ciała do przodu. On na prawą nogę, ona na lewą.
salsa_02.jpg

3. Tańcząc, dodają do poprzedniej figury tzw. „whisk z dołożeniem głowy”.
Inaczej mówiąc, oboje energicznie odwracają od siebie głowy.
salsa_02.jpg

4. Partnerzy wracają do pozycji wyjściowej (naprzeciwko siebie).
Partner delikatnie obraca partnerkę w miejscu. Wsuwa palce między jej dłonie, tak by u obojga pracowały tylko nadgarstki.
salsa_02.jpg


Anna Grzelczak
Fot. Robert Wilczyński
Za pomoc przy powstaniu tekstu dziękujemy Sebastianowi Bandyce oraz firmie ESKK Edukacyjna korespondencja, Poznań, ul. Forteczna 17a.