Rower – przegląd i przygotowanie do jazdy!

rower
Mamy już wiosnę – porę roku, w czasie której wiele osób wyrusza na pierwsze w tym roku rowerowe wycieczki. Jak zrobić przegląd roweru i przygotować go do jazdy, aby nie spotkały nas na trasie nieprzyjemne niespodzianki?
Marta Słupska / 29.03.2016 12:40
rower

Po pierwsze: przegląd rowerowy

Brzmi poważnie, ale sprowadza się do jednego: zapewnienia nam bezpieczeństwa na drodze. Na pierwszy rzut oka, gdy wyjmiemy rower z piwnicy, może się wydawać, że wszystko jest w nim na swoim miejscu. Warto jednak przyjrzeć się poszczególnym częściom z bliska: dokręcić poluzowane śrubki, sprawdzić, czy łańcuch nie wymaga nasmarowania, obejrzeć koła i przetestować hamulce. Może się okazać, że znajdziemy jakąś poważną usterkę (na przykład pęknięcia czy brak jakiś elementów) – jeśli nie jesteśmy rowerowymi specjalistami, najlepiej jest oddać rower do profesjonalnego serwisu.

W sklepach rowerowych można się też zaopatrzyć w specjalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji łańcucha rowerowego – taki zakup starczy nam na wiele miesięcy, a nawet lat użytkowania.

Po drugie: rower na błysk

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby jeździć na brudnym rowerze, ale zapewniamy: podróż na błyszczącym, czystym jednośladzie jest o wiele przyjemniejsza. W dodatku regularne (i właściwe!) czyszczenie roweru przedłuża często trwałość jego lakieru i pozwala odpowiednio konserwować ważne elementy mechaniczne.  

Przykładowo możemy kupić odpowiednie preparaty do czyszczenia i konserwacji tarcz hamulcowych, amortyzatorów czy ramy, a nawet kół – szczególnie tych jasnych. Jeśli na rowerze pojawia się rdza, warto od razu zacząć z nią walczyć przy użyciu odpowiednich odrdzewiaczy, które kupimy m.in. w dobrych serwisach rowerowych.

Zobacz też: 5 sposobów na personalizację roweru!

Po trzecie: rowerowy makeover dla chętnych

Nie jest to konieczne, ale wiosną mamy często szczególną ochotę na zmiany i energię do działania, którą możemy wykorzystać przy renowacji roweru. Czasem wystarczy przemalować go na inny kolor (przy okazji pozbywając się problemu pozdzieranego lakieru) lub nakleić naklejki, by nadać mu zupełnie nowy wygląd.

Jeśli zdecydujemy się na „przefarbowanie” roweru, warto poszukać farby w spreju, który da efekt profesjonalnego malowania proszkowego bez konieczności odwożenia roweru do lakierni – taka farba lakieruje “na sucho” i jest prosta w użyciu nawet dla amatorów. Kosztuje od 20 do około 50 zł.

Do odświeżenia roweru przydadzą się też różnorodne gadżety – większość z nich zamówimy przez internet, część znajdziemy też w sklepach z akcesoriami rowerowymi. Niektóre z nich kosztują niewiele, a mogą naprawdę odmienić nasz jednoślad.

Mogą to być kolorowe pokrowce na siodełko, dzwonki w zabawnych kształtach, naklejki, torby na bagażnik, koszyki, nakrętki na wentyle czy uchwyty na kierownice.

Zobacz też: Jak wybrać idealny rodzaj roweru?

Redakcja poleca

REKLAMA