Poznaj produkty strukturalne: Awokado

Awokado zawiera żelazo, fosfor i miedź, a także duże ilości witamin, zwłaszcza witaminy E, dodatkowo beta-karotenu, kwasu foliowego, witaminy B3, B5, K
Poznaj produkty strukturalne to cykl artykułów prezentujących po kolei wszystkie produkty strukturalne, szczególnie ich walory zdrowotne oraz przykładowe zastosowanie w kuchni.
Awokado zawiera żelazo, fosfor i miedź, a także duże ilości witamin, zwłaszcza witaminy E, dodatkowo beta-karotenu, kwasu foliowego, witaminy B3, B5, K

Ten niezwykły owoc, pochodzący z rejonów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, coraz częściej gości na naszych stołach. Wyróżnia się wysoką zawartością tłuszczu – od 18 do 30%, przez co nazywany jest owocem maślanym. Awokado ma dużą, jak na owoc, wartość energetyczną, która wynosi aż 130-200 kcal na 100 g. Jednak jego wysoka wartość odżywcza czyni z niego niezwykle wartościowy składnik wielu dań i potraw.

Zobacz także: Przepis diety strukturalnej - zupa odchudzająca z soczewicą

Dlaczego awokado jest zdrowe?

Zawiera żelazo, fosfor i miedź, a także duże ilości witamin, zwłaszcza witaminy E, dodatkowo beta-karotenu, kwasu foliowego, witaminy B3, B5, K. Korzystnie wpływa na wyniki morfologii, przeciwdziałając anemii. Awokado zawiera rekordowe ilości potasu (600 mg w 100 g), którego niedobór jest szczególnie niebezpieczny w skłonnościach do nadciśnienia i choroby wieńcowej oraz zwiększa ryzyko udaru. Obecność jednonienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa korzystnie na utrzymanie optymalnego poziomu cholesterolu. Owoc ten zawiera również spore ilości lecytyny, która odżywia mózg, poprawia pamięć i koncentrację. Specjalny typ cukru, zawarty w awokado reguluje wydzielanie insuliny, dzięki czemu zapobiega wahaniom jego poziomu we krwi. Powinny go więc spożywać osoby z nadwagą oraz ze skłonnością do cukrzycy. Zawiera także duże ilości witaminy E oraz glutationu, bardzo silnych przeciwutleniaczy, dzięki czemu skutecznie zwalcza wolne rodniki i przeciwdziała starzeniu się organizmu.

Zobacz także: Eliksir oczyszczający organizm z toksyn

Zastosowanie awokado

Awokado ma wszechstronne zastosowanie. Polecany jest szczególnie do kanapek – jego mazista konsystencja sprawia, że można nim zastąpić masło. Rozdrobniony owoc posypany solą czosnkową, z dodatkiem oliwy z oliwek lub pasta z awokado i białego serka jest świetną alternatywą dla kanapki z szynką. W sałatkach dobrze komponuje się z większością warzyw, owocami morza, serami i kurczakiem. Awokado w połączeniu z serem pleśniowym tworzy pyszny dip do warzyw.
Kupując awokado zwracajmy uwagę na to, aby owoc był dojrzały, co możemy sprawdzić, naciskając lekko palcem jego skórkę.

Przepis diety strukturalnej

Awokado z serkiem wiejskim – 250 kcal

1 średnie awokado, ok. 100g (waga bez pestki), umyć, przekroić wzdłuż i usunąć pestkę. Nałożyć do owocu 80 g serka wiejskiego ziarnistego i posypać solą czosnkową. Szczególnie polecamy jako przekąskę.