Otyłość - nowa choroba cywilizacyjna

fast food fot. Fotolia
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia z otyłością zmaga się już 15% mieszkańców Unii Europejskiej, a prawie 50% ma nadwagę.
Agata Bernaciak / 09.11.2012 15:38
fast food fot. Fotolia

Otyłość nową chorobą cywilizacyjną

Szczególnie alarmujące są dane dotyczące dzieci i młodzieży – prawie co trzeci 11-latek w Polsce cierpi na nadwagę. Do najczęstszych przyczyn nadmiernych kilogramów zalicza się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz małą aktywność fizyczną. Problem nadwagi i otyłości częściej dotyczy mieszkańców dużych miast, a w szczególności kobiet.

Zagrożenia dla zdrowia

Otyłość jest schorzeniem, które często wymaga hospitalizacji. Dlaczego? Bo może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, m.in cukrzycy II stopnia, chorób układu krążenia, pokarmowego, nowotworów czy zwyrodnień kości (w tym kręgosłupa). Aby temu zapobiec niezbędna jest profilaktyka obejmująca zmianę nawyków żywieniowych, jak również wzrost wiedzy w zakresie metod odchudzania.

Jak nie dopuścić do pojawienia się nadwagi?

Przede wszystkim musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowe. Zamiast jadać obfite kolacje, wybierajmy pełnowartościowe śniadania. Zamiast jeździć windą, wybierajmy schody. Przede wszystkim zaś zadbajmy o regularną aktywność ruchową. Dlaczego? Bo według najnowszych badań naukowców brak ruchu jest równie groźny dla zdrowia jak cukrzyca lub miażdżyca. A dodatkowo - jako lek - jest o wiele skuteczniejszy, niż najlepsze terapie w specjalistycznych ośrodkach.

Pamiętaj! Osoba będąca przy kości, ale aktywna fizycznie ma większe szansę na zdrowe życie niż osoba szczupła, ale nieaktywna ruchowo.

Redakcja poleca

REKLAMA