POLECAMY

Gdy oczekiwania spotykają się z rzeczywistością - odchudzanie akt 1 i ostatni. Rozważania dietetyka

Chcesz schudnąć? Nie podcinaj sobie skrzydeł nierealnymi oczekiwaniami!
Barbara Dąbrowska / tydzień temu
Gdy oczekiwania spotykają się z rzeczywistością - odchudzanie akt 1 i ostatni. Rozważania dietetyka fot. Adobe Stock

To jeden z najważniejszych powodów porzucania celów związanych z dietą i treningiem. Kiedy twoje oczekiwania dotyczące tempa odchudzania nie są dopasowane do rzeczywistości w jakiej żyjesz, twojego wieku czy stanu zdrowia motywacja do zmiany zniknie tak błyskawicznie jak się pojawiła.

Oczekiwania

Z ogromnym zapałem wracasz do domu niosąc najnowszy numer kobiecej fit prasy. Z okładki aż krzyczy tytuł „Płaski brzuch w 4 tygodnie plus 6 kg mniej”. W środku znajdujesz zestaw ćwiczeń i niskokaloryczną dietę. Co widzisz? Szansę dla siebie! Co ja widzę? Nieźle napisany artykuł, ciekawą dietę i urozmaicony trening, ale…? Moje „ale” związane jest z wiedzą, że każda z was inaczej zareaguje na taki program odchudzający! W twojej głowie jednak już zarysowała się linia czasowa. Płaski brzuch za 4 tygodnie!

Rzeczywistość

Zaczynasz! Twoja motywacja w ciągu pierwszego tygodnia jest bardzo silna. Przestrzegasz diety, ostro zasuwasz z aktywnością fizyczną. Wiesz, że za 4 tygodnie bez wstydy założysz bikini, warto!

Gdy drugi tydzień minął, a trzeci zbliża się do końca, a twój postęp nie jest taki jak byś oczekiwała motywacja zaczyna słabnąć. Po 4 tygodniach jesteś już totalnie zrezygnowana i się poddajesz.

Niedopasowanie

To jest właśnie niedopasowanie oczekiwań do rzeczywistości. Z mojego doświadczenia wynika, że by schudnąć 6 kg potrzebujesz od 6 do 12 tygodni diety niskoenergetycznej, a płaski brzuch wymaga co najmniej 3 miesięcy ćwiczeń (trening cardio + siłowy).

Inaczej chudną osoby, które zaczynają od otyłości inaczej te, które mają prawidłową wagę, ale chcą zrzucić nadprogramowe 5 kg. Im wyższa masa ciała startowa tym szybsze, początkowe tempo spadku masy ciała.

Na szybkość z jaką osiągasz cel wpływa także twoja płeć, wiek, narażenie na stres, czy problemy zdrowotne.

Tempo odchudzania

  • Osoby z otyłością chudną średnio od 0,8 do 1,2 kg tygodniowo.
  • Osoby z nadwagą i prawidłową masą ciała chudną średnio 0,2 do 0,9 kg tygodniowo.

Rozumiem, że chcesz mieć „zgrabny tyłeczek” szybko, ale twoje oczekiwania muszą być realistyczne! Jeśli nie jesteś w stanie ich sama określić umów się do dietetyka!

Czytaj dalej!

Czy biczujesz się wagą?
Te 5 składników sprawi, że po sałatce już nigdy nie będziesz głodna!
Kompletnie bezzasadne wymówki, które powstrzymują cię przed dietą i treningiem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/przedwczoraj
Na rynku jest sporo preparatów wspomagających odchudzanie.Ja zdecydowałam się na Foreverslim i wiem że to była najlepsza rzecz a jaka mogłam trafić.Udało mi się schudnąć i teraz w końcu cieszę się idealną sylwetką.
/3 dni temu
Realne cele z efektami spotykają się w tym miejscu: zbijamywage.pl/preparaty-wspomagajace-odchudzanie/odchudzamy-sie-na-wiosne-jakie-suplementy-moga-byc-pomocne
/4 dni temu
Ja miałam ogromny problem ze swoją dietą, bo na początku to poszło dobrze, też się starałam z głową podejść do tej diety i wiedziałam, że w 2 miesiące to niewiele zrzucę, ale też być może jej tak rygorystycznie nie przestrzegałam, bo tu zdarzyło się na imprezie zjeść jakieś chipsy, czy piwo wypić. Ale teraz już całkowicie piwo zamieniłam na herbatkę z machomatcha. pl, a bez chipsów i czekolady da się przecież żyć :p
POKAŻ KOMENTARZE (7)