Które pokarmy wzmagają spalanie tkanki tłuszczowej?

Niektóre produkty spożywcze za sprawą zawartych w nich składników bioaktywnych, wpływają na przyśpieszenie naszego metabolizmu i wzmożenie spalania tkanki tłuszczowej. Sprawdź, które pokarmy wzmagają spalanie tkanki tłuszczowej.
/ 17.02.2011 22:45

Produkty na odchudzanie.

Ryby i owoce morza

Jednym z takich produktów są ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu i muszą być dostarczane wraz z pokarmem. To właśnie kwasy tłuszczowe omega-3 są odpowiedzialne za wspomaganie przez ryby spalania tkanki tłuszczowej w naszych organizmach, bowiem nasilają one działanie leptyny - hormonu, który jest odpowiedzialny za regulację przyjmowania pokarmu poprzez wywoływanie uczucia sytości po jego spożyciu. Dzieje się to w ten sposób, że kiedy do komórek centralnego układu nerwowego docierają większe ilości leptyny, nasz mózg „wysyła” informacje do pozostałych części naszego układu nerwowego, aby obniżyć apetyt i przyśpieszyć tempo metabolizmu.

Najbogatsze w kwasy tłuszczowe omega-3 są ryby morskie, a wśród nich między innymi śledzie, sardynki, makrela, halibut, tuńczyk, natomiast spośród ryb słodkowodnych stosunkowo dużą zawartością tych kwasów charakteryzują się ryby należące do rodziny łososiowatych tj. łososie czy pstrągi.

Zobacz także: Ryby - niedoceniane źródło zdrowia

Oliwa z oliwek

Także inny rodzaj tłuszczu, tym razem roślinnego, ma swój udział we wspomaganiu spalania tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Jest on coraz powszechniej stosowany i doceniany w naszym kraju, można go używać zarówno do przygotowywania potraw na gorąco jak i dodawać np. do sałatek - a mowa o oleju z oliwek (oliwie), zwanym potocznie oliwą z oliwek.

Działanie oliwy polega na wzmaganiu w organizmie termogenezy poposiłkowej, czyli procesu produkcji ciepła i związanego z nim uwalniania energii, pozyskanej ze strawionej i wchłoniętej żywności. Mechanizm takiego działania oliwy związany jest z obecnością w niej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zwiększają aktywność białka, nasilającego proces termogenezy i w efekcie przyczyniającego się do przyśpieszenia metabolizmu. Uzasadnione wydaje się, więc polecanie oliwy osobom dbającym o linię do codziennego przygotowywania posiłków. Z drugiej strony należy jednak pamiętać o tym, iż oliwa mimo, że ma działanie wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej, jest również produktem o wysokiej wartości energetycznej, bowiem w 100 ml, czyli około połowie szklanki zawiera aż 882 kcal, co stanowi ponad 1/3 dobowego zapotrzebowania na energię przeciętnego człowieka! Warto, więc stosować ją do codziennego przyrządzania potraw, lecz z umiarem.

Mleko

Jednym z najwyżej sytuowanym produktów na liście żywności wspomagającej spalanie tłuszczu jest również mleko. Efekt taki wykazuje między innymi dzięki wysokiej zawartości wapnia, który to usprawnia metabolizm tłuszczów w naszym ciele. Drugim składnikiem, który odpowiedzialny jest za taki efekt spożywania mleka jest białko serwatkowe, co do którego wykazano, że usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie oraz hamuje odkładanie się jej w ciele. Oczywiście najbardziej polecanym mlekiem dla osób, które pragną zdrowo się odżywiać i zachować szczupłą sylwetkę jest to o zawartości tłuszczu od 0,5-2%.

Grejpfruty

Bardzo dobrym sposobem na przyśpieszenie swojego jego metabolizmu jest również uwzględnienie w swoim codziennym jadłospisie grejpfrutów. Badania wskazują na to, że regularne spożywanie tych cytrusów przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej w naszym ciele i w połączeniu z odpowiednio dobraną dietą i regularną aktywnością fizyczną, może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Ponadto grejpfruty, ze względu na dosyć dużą zawartość błonnika pokarmowego, przyśpieszają uczucie sytości, dzięki czemu jesteśmy w stanie zjeść mniej niż normalnie. Niski indeks glikemiczny sprawia natomiast, że po zjedzeniu grejpfruta stężenie glukozy we krwi wzrasta powoli i stopniowo, dzięki czemu nie następuje gwałtowny wyrzut insuliny do krwi i w efekcie nie czujemy „wilczego głodu”. Może, więc warto zamiast słodyczy, zjeść na deser grejpfruta?

Zielona herbata

Wiele korzyści w walce z nadmiernymi kilogramami może również przynieść regularne spożywanie zielonej herbaty, bowiem podobnie jak oliwa wykazuje ona efekt termogenny, a więc pobudza produkcję ciepła w organizmie i w efekcie utratę energii pochodzącej głównie z tkanki tłuszczowej. Takie działanie zielonej herbaty związane jest przede wszystkim z obecnością w niej substancji zwanych katechinami. Działanie zielonej herbaty dodatkowo wzmaga zawarta w niej kofeina. Aby osiągnąć taki efekt warto wypijać codziennie 3-4 szklanki zielonej herbaty. Najnowsze badania wskazują, bowiem na to, że regularne spożywanie 4 szklanek zielonej herbaty dziennie już w ciągu 8 tygodni może przyczynić się do spadku masy ciała i wskaźnika BMI.

Zobacz także: Jakie działanie ma zielona herbata?

Papryczka chili

Kolejnym pokarmem, który może pomóc nam w regulacji masy ciała są papryczki chili. Zawdzięczają one swoje właściwości zawartej w nich kapsaicynie, która wzmaga proces termogenezy w naszym organizmie. Papryczki chili obniżają również stężenie insuliny we krwi przy ich regularnym dodawaniu do potraw, co pośrednio, poprzez poprawę metabolizmu tłuszczów w naszym ciele, również może wpływać na utratę masy ciała. Ze względu na ostry smak i działanie drażniące na przewód pokarmowy, potraw z dodatkiem papryczek chili powinny jednak unikać osoby o „wrażliwych żołądkach” oraz dzieci.

Niektóre pokarmy, spożywane regularnie i w odpowiednich ilościach mogą nam, więc ułatwić redukcję masy ciała. Należy jednak pamiętać, że efekt taki można osiągnąć jedynie w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną.

Redakcja poleca

REKLAMA