Jakiego rodzaju aktywności fizycznej unikać w trakcie ciąży?

Jak ćwiczyć w ciąży?
Ciąża nie oznacza rezygnacji ze sportu. Umiarkowana aktywność fizyczna jest zdecydowanie wskazana. Jakiego typu aktywność fizyczną powinnaś wykluczyć ze swojej listy, a co możesz ćwiczyć?
/ 16.08.2010 13:26
Jak ćwiczyć w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży...

Kobiety, które ćwiczyły wcześniej, zazwyczaj mają lepszą kondycję, wolniej się męczą, a ich układ krążeniowy i oddechowy jest sprawniejszy. Mniej przybierają na wadze i rzadziej występują u nich rozstępy na brzuchu. W trakcie ciąży nadal mogą korzystać z różnego rodzaju zajęć sportowych, jednak ich ilość jest ściśle ograniczona.

Zajęcia jogi czy fitness dla ciężarnych są jak najbardziej wskazane, muszą jednak odbywać się pod okiem specjalisty. Jeżeli poczujesz się źle i słabo natychmiast przerwij gimnastykę. Basen jest również świetną alternatywą aktywności fizycznej, rozluźnia i rozciąga ciało.

Jakiego typu aktywność fizyczną powinnaś wykluczyć ze swojej listy?

  • Ćwiczenia wymagające wykonywania podskoków i gwałtownych ruchów np. bieganie.
  • Po około 20 tygodniu ciąży nie wykonuj ćwiczeń wymagających leżenia na plecach.
  • Unikaj intensywnego wysiłku , tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę.
  • Wyklucz sporty w których wliczone jest ryzyko upadku np. snowboard, narciarstwo, jazda konna, surfing, wspinaczka.
  • W ostatnim trymestrze zrezygnuj z roweru, ciąża zmienia ośrodek ciężkości będziesz miała problemy z zachowanie równowagi.
  • Nie korzystaj ze zjeżdżalni np. na basenach, zjazd będzie stresujący dla malucha, a nawet może mu zaszkodzi.
  • Zrezygnuj ze sportów zmieniających poziom ciśnienia np. nurkowania, jest niebezpieczne zarówno dla Ciebie jak i maleństwa.
  • Kategorycznie przestań chodzić na basen, jeżeli będziesz odczuwała intensywne swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych.
  • Zaprzestań ćwiczenia z ciężarem, odstaw je do czasu aż urodzisz.
  • Odłóż na później grę w tenisa.

Zobacz także: Aqua fitness

Zapytaj lekarza!

Słuchaj swojego ciała, nie rób rzeczy niewygodnych. Pod żadnym pozorem nie doprowadź swojego organizmu do przegrzania i odwodnienia. Wykonywanie ćwiczeń powinno być przyjemne i relaksacyjne. Nie pobijaj rekordów, przyjdzie jeszcze na to czas podczas długo wyczekiwanego porodu.

Każda ciężarna kobieta przed przystąpieniem do zajęć, niezależnie od tego czy wcześniej ćwiczyła czy też nie, powinna zasięgnąć porady lekarza.

Zobacz także: Odpowiedni dobór ćwiczeń dla kobiet ciężarnych

Redakcja poleca

REKLAMA