Jakie powinno być tętno biegacza?

Tętno jest dla biegacza jednym z podstawowych wskaźników określających czy trening został przeprowadzony zgodnie z założeniami. Co należy wiedzieć o tętnie? Przede wszystkim należy nauczyć się jak je mierzyć a następnie określić jakie tętno jest optymalne dla Twojego treningu.

Jakie powinno być tętno biegacza?

Jak mierzyć tętno? Można kupić jedno z wielu dostępnych urządzeń do pomiaru pracy serca. Jednak w tym wypadku jest to zbędny wydatek gdyż tętno można w prosty sposób zmierzyć przy użyciu dwóch palców i zegarka. Jak to zrobić? Najlepiej wyczuć tętno palcami na tętnicy szyjnej. W razie potrzeby można je także mierzyć na nadgarstku albo przykładając dłoń do serca. Poziom tętna otrzymujesz mierząc liczbę uderzeń przez 15 sekund i mnożąc wynik przez 4. Dlaczego puls mierzy się przez 15 sekund? Odpowiedź jest prosta - jest to pomiar gwarantujący najmniejszy błąd. Z jednej strony mierzymy wystarczająco długo by uzyskać wiarygodny pomiar (margines błędu wynosi nieco ponad 5 uderzeń na minutę) a z drugiej strony na tyle krótko by serce nie zdążyło uspokoić się po wysiłku.

14 korzyści z biegania, które zyskasz dzięki regularnym treningom!

Tętno biegacza nigdy nie powinno wzrosnąć powyżej tętna maksymalnego. Jego wartość określa się odejmując swój wiek od 220. Dla przykładu - tętno maksymalne dla 30-latka wynosi 190.

Poza tętnem maksymalnym warto poznać jeszcze 4 ważne wskaźniki:

Tętno spoczynkowe (zależy od wielu czynników - jako typowe dla dorosłego człowieka przyjmuje się 60 - 85 uderzeń na minutę).

Tętno wypoczynkowe (50 % - 60 % maksymalnego) - typowe dla treningu relaksującego, odpoczynkowego.

Tętno spalania tkanki tłuszczowej (60 - 70 % maksymalnego) - wskazane dla treningu odchudzającego.

Tętno doskonalenia wytrzymałości (70 - 85 % maksymalnego) - wskazane dla treningu kondycyjnego.

Warto też pamiętać, że przedstawione powyżej przedziały to wartości wzorcowe. Wraz z rosnącym doświadczeniem treningowym przekonasz się, że wartości te mogą się w Twoim przypadku nieco różnić.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)