Jak uprawiać slow jogging?

Slow jogging, czyli bieganie w powolnym tempie, poprawia metabolizm, postawę i pomaga schudnąć. Jak ćwiczyć slow jogging?
/ 17.10.2014 08:46

slow jogging

fot. Fotolia

Czym jest slow jogging?

Jak sugeruje nazwa, slow jogging to bieganie w bardzo powolnym tempie. Dyscyplina ta przybyła do nas z Japonii – z kraju, w którym bardzo dużą uwagę przywiązuje się do zdrowego trybu życia. Do uprawiania slow joggingu nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, a jedynie chęci, żeby wyjść z domu i zacząć się ruszać.

Slow jogging jest zerwaniem z dotychczasowym podejściem do biegania, czyli ściganiem się i rywalizacją. W slow joggingu chodzi przede wszystkim o to, aby czerpać radość z ruchu. Nie patrzymy na czas, nie patrzymy na tempo. Slow jogging to swobodny i luźny bieg, bez napięcia, bez rywalizacji, bez myślenia o czasie i dystansie – mówi Mateusz Jasiński, ultramaratończyk i trener.

Dlaczego warto trenować slow jogging?

Slow jogging jest idealnym sposobem nie tylko na pozbycie się zbędnych kologramów, ale też na poprawienie wydajności aerobowej organizmu i zarazem ogólnego samopoczucia. W slow joggingu chodzi o bieganie w tempie Niko Niko – a więc takim, które możesz utrzymać z uśmiechem.

Już pół godziny slow joggingu dziennie korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia, poprawia naszą postawę i wpływa na zwiększenie tempa metabolizmu naszego organizmu.

Zobacz też: Jak biegać zdrowo? 13 zasad!

Jak slow jogging wpływa na sylwetkę?

Slow jogging pozwala na spalenie nawet do dwóch razy więcej kalorii na takim samym dystansie i przy tym samym tempie w porównaniu do chodzenia. Wynika to z tego, że podczas slow joggingu angażujemy największe grupy mięśniowe, takie, których praktycznie nie używamy chodząc. Jednakże, jak wiadomo, upragniona sylwetka to nie tylko nasza waga, ale i odpowiednie proporcje ciała – która z nas nie marzy o talii osy?

Dowiedziono, że każdy kilogram, jaki tracimy podczas uprawiania slow joggingu, to także 1 cm w talii.

Slow jogging dla każdej z nas

Slow jogging może uprawiać każda z nas. Na szczęście inaczej niż przy regularnym joggingu w slow joggingu nie musimy pokonywać całego dystansu za jednym razem.

Wystarczą trzy 10-minutowe odcinki dziennie pokonane w wolnym tempie, aby w każdej chwili zacząć swą drogę do japońskiej długowieczności!

Zobacz też: Rozgrzewka przed bieganiem i rozciąganie po – 11 ćwiczeń! [galeria]

Źródło: materiały prasowe Sante/mn