Jak ubrać się na zimowy trening

Bieganie w zimą może być prawie tak samo przyjemne jak w ciepłe dni. Należy tylko pamiętać o kilku dodatkowych elementach stroju, które pozwolą uniknąć choroby, bólu lub kontuzji.

1. Zadbaj o głowę i szyję.

Zimą około połowy ciepła tracisz przez głowę. W czasie treningu nie można sobie na to pozwolić dlatego zawsze pamiętaj o czapce (najlepiej z polaru lub innego dobrze izolującego materiału) i szaliku (który oprócz okrywania szyi może posłużyć do zasłonięcia ust). W bardzo zimne dni można pomyśleć o założeniu kominiarki.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odzieży do biegania?

2. Ubieraj się na cebulkę.

Przy normalnych zimowych warunkach potrzebujesz minimum trzech warstw odzieży górnej. Pierwsza warstwa to podkoszulka (najlepiej oddychająca i z długim rękawem), kolejna warstwa to bluza dresowa, która zapewni utrzymywanie ciepła w organizmie (w tym wypadku materiały polarowe sprawdzają się bardzo dobrze) a trzecią warstwę stanowi kurtka biegowa dająca zabezpieczenie przed wiatrem (dobrze jeśli jest również wodoodporna, w przeciwnym wypadku trzeba sobie przygotować dodatkowo dres ortalionowy)

3. Nogi są bardziej odporne na zimno (generują dużo więcej ciepła) wystarczy założyć ciepłą bieliznę i spodnie dresowe.

W bardzo zimne dni można dodać na wierzch spodnie z materiału zatrzymującego wiatr, a w dni z opadami - spodnie ortalionowe.

4. Skarpety powinny być grubsze niż latem.

W czasie biegu będą dobrze rozgrzane dużo ważniejszą rolę odegrają buty, które muszą być maksymalnie odporne na wilgoć. Dobrze tez jeśli ich podeszwa zrobiona jest z materiałów ograniczających możliwość poślizgu.

Polecamy: Strój do biegania

5. W dni z minusową temperaturą zakładaj rękawice.

25% ciepła ucieka przez dłonie co w zimne dni staje się problemem. Przy dużych mrozach warto zastanowić się nad założeniem rękawic z jednym palcem. Może wygląda to zabawnie ale Twoje palce będą dodatkowo grzały się nawzajem.

6. Zabezpiecz usta pomadka do ust lub wazeliną.

Przy niższych temperaturach warto tez posmarować kremem policzki i nos. Nie zajmie to wiele czasu a zapobiegnie wysuszaniu skóry i odmrożeniom.

Zobacz także: Bieganie i kontuzje

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
kosarz/4 lata temu
Ha! Świetny link tymek. Najbardziej podoba mi się dział "Najczęstsze błędy w treningu". Nawet taki stary wyjadacz jak ja może się czegoś nowego nauczyć :D
~tymek/4 lata temu
Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z bieganiem to polecam fajną stronkę z mnóstwem przydatnych rad http://trenujmadrze.pl/
yan30/4 lata temu
ja do biegania ubieram standardowe dresy a pod spodem leginsy. Żeby było ciepło i nic nie przeszkadzało w ruchach.
POKAŻ KOMENTARZE (4)