POLECAMY

Jak prawidłowo oddychać w trakcie biegu

Dobre zaopatrzenie organizmu w tlen to podstawa sukcesu. Słabo natlenione mięśnie będą mniej efektywne a Ty bardziej zmęczony po treningu. Dlatego każdy miłośnik biegania musi nauczyć się oddychania.

Jak prawidłowo oddychać w trakcie biegu

Wśród amatorów biegania (nawet tych bardzo zaawansowanych biegowo) często utrzymuje się pogląd, że prawidłowe oddychanie w trakcie biegu to wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami. To nieprawda. O ile rzeczywiście wydech wykonujemy ustami o tyle przy wdechu powinniśmy wykorzystywać i nos i usta.

Przyczyna jest oczywista - takie oddychanie maksymalizuje ilość tlenu dostarczaną do organizmu. Oddychanie przez nos może przefiltruje powietrze, które wdychasz ale przy okazji spowoduje, że padniesz na pierwszym podbiegu.

Równie ważne jest by oddychać głęboko, z "brzucha". Oddychanie "z klatki" jest zbyt płytkie i ogranicza zarówno dostęp tlenu przy wdechu jak i wydalenie z organizmu dwutlenku węgla przy wydechu.

Zobacz także: Jak obliczyć maksymalny pułap tlenowy

Podczas biegu warto dobrać rytm oddechu do rytmu kroków. Uważa się, że najlepszy rytm to wdech na trzy kroki a wydech na kolejne dwa. Jednak w praktyce dla każdego biegacza rytm ten nieco się różni. Do swojego optymalnego rytmu dojdziesz metodą prób i błędów.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem Twój oddech może podpowiedzieć jakim tempem powinieneś biegać. Służy do tego "test gaduły". Jeżeli w trakcie biegu jesteś w stanie rozmawiać bez utraty tchu oznacza to, że tempo jest odpowiednie.

I na koniec najważniejsze. Jeżeli nie finiszujesz właśnie na igrzyskach olimpijskich wyprzedzając o włos rywali z Kenii i Etiopii to zatrzymaj się gdy tracisz oddech. Lepiej jest rozłożyć trening na dwa odcinki niż zakończyć go na ostrym dyżurze.

Polecamy: Jak wygląda prawidłowa sylwetka biegacza

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/5 lat temu
Chciałam zwrócić szczególną uwagę na rzecz szczególnej wagi - mianowicie PULS, to on decyduje o zmęczeniu, dlatego powinniśmy kontrolować go w czasie biegu, żeby trening był efektywny. Dużo na ten temat znalazłam między innymi w polecanej niżej stronie
/5 lat temu
Moja przygoda z bieganiem zaczeła się jeszcze w liceum teraz to już 6 rok tak regularnie biegam :-) Daje mi to dużo radości no i niezłą sylwetkę :) Polecam przy okazji ceikawą stronę http://trenujmadrze.pl/
/5 lat temu
jutro biegnę na 1500 m zobaczmy ja mi pójdzie
POKAŻ KOMENTARZE (2)