Jak chronić piersi podczas biegania?

Większość kobiet, które regularnie uprawiają sport, skarży się na bóle piersi. Z problemem tym w sposób szczególny borykają się zawodowe biegaczki. Dlaczego piersi bolą podczas biegania? Ponieważ pokonują dystans dłuższy niż sama biegaczka – czytamy w Gazecie Wyborczej w artykule „Piersi też biegną”.
/ 14.05.2013 14:10

Problemem bólu piersi podczas uprawiania sportu zainteresowała się dr Nicola Brown z Uniwersytetu w Portsmouth. Przed ubiegłorocznym maratonem londyńskim przebadała grupę 1300 kobiet mających wystartować w zawodach. Celem badania było sprawdzenie, jak często kobiety skarżą się na bóle piersi podczas biegania. Okazało się, że zdecydowana większość z nich cierpi na bóle piersi. Problem dotyczy głownie kobiet z większym biustem, ale i panie z piersiami w rozmiarze A nie są wolne od tego problemu.

Dlaczego piersi bolą?

Kobiece piersi zbudowane są w większość z tkanki tłuszczowej i łącznej, a więc tkanek miękkich. Brakuje im solidnego mięśniowego wsparcia – podtrzymywane są głównie przez skórę. Podczas marszu czy szybszego biegu piersi poruszają się we wszystkich trzech wymiarach: z przodu do tyłu, z dołu do góry i z boku na bok – w sumie pokonując drogę ok. 20 cm. Nawet podczas pokonywania niewielkich odległości piersi przebywają dystans dziesiątek a nawet setek metrów. Piersi poruszają się dokładnie w ten sam sposób bez względu na dynamikę biegania.

Jak chronić piersi przed bólem?

Panie regularnie uprawiające sport koniecznie muszą zaopatrzyć się w odpowiedni biustonosz. Kobietom z mniejszym biustem poleca się poleca się noszenie tzw. biustonoszy kompresyjnych, które ściśle przylegają do piersi i przyciskają je do siebie i ciała tak, by tworzyły jedną całość. Optymalnym rozwiązaniem zarówno dla posiadaczek większych jak i mniejszych piersi będą tzw. biustonosze hermetycznie dopasowane, kształtem przypominające klasyczne staniki. Równie ważny co fason, jest materiał z którego wykonana jest bielizna – powinien dopasowywać się do ciała kobiety.

Biegaj na zdrowie

Regularna aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Udowodniły to wyniki eksperymentu, w którym wzięło udział prawie 400 kobiet w wieku rozrodczym , prowadzące mało aktywny tryb życia. Połowie tej grupy zalecono codzienny trening aerobowy (np. bieganie, pływanie, aerobic, jazdę na rowerze) 30 minut każdego dnia, pięć dni w tygodniu przez cztery kolejne miesiące. Okazało się, że podczas tego okresu w organizmach kobiet ćwiczących zaszły zmiany w metabolizmie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Zmiany te, w opinii większości ekspertów, chronią piersi przed rozwojem nowotworów.

Źródło: Gazeta Wyborcza/ 13.05.2013/ws

Zobacz także: Korzyści z biegania: Co dzieje się w organizmie biegacza?

Redakcja poleca

REKLAMA