POLECAMY

Ludzie chudną na niej nawet 20 kg! Czy dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to najlepsza metoda na detoks?

Dieta dr Dąbrowskiej, zwana też dietą warzywno-owocową polecana jest jako skuteczna kuracja oczyszczająca, odchudzająca i lecznicza. Słyszałaś o tej diecie? Dowiedz się więcej!
Barbara Dąbrowska / 9 miesięcy temu

Dieta dr Dąbrowskiej: dieta warzywno-owocowa zasady

Podstawą diety dr Dąbrowskiej są niskoskrobiowe warzywa (z wyłączeniem ziemniaków, batatów, roślin strączkowych) oraz owoce o niskiej zawartości cukru (np. grejpfruty, cytryny, jagody). Z diety warzywno-owocowej wyklucza się produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, tłuszcze, cukier i słodycze. Dieta dr Dąbrowskiej jest odmianą głodówki. Według autorki post powinien trwać od kilku dni do nawet 6 tygodni.

Odmiany głodówki - znasz je?

Warzywa i niewielkie ilości owoców trzeba spożywać przede wszystkim na surowo. Można jadać je także w formie zup, warzyw gotowanych lub duszonych praz soków warzywnych.

Dieta warzywno-owocowa efekty

Dieta warzywno-owocowa to ekstremalnie niskokaloryczny sposób żywienia dostarczający 600-800 kcal na dobę. Dr Ewa Dąbrowska twierdzi, że tak niski pobór energii wraz z dietą warzywno-owocową zmusza organizm do przejścia na tzw. odżywianie endogenne. W teorii organizm spala wtedy nie tylko tkankę tłuszczową, ale także wszelkie inne patologiczne tkanki, w ten sposób rzekomo ma dochodzić do uzdrowienia.

W rzeczywistości jadłospisy diety dr Dąbrowskiej prowadzą do spadku masy ciała przez odwodnienie, spalanie tkanki mięśniowej i, tylko częściowo, spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego powodu dieta warzywno-owocowa często prowadzi do efektu jo-jo. Dr Ewa Dąbrowska podkreśla, że w trakcie stosowania diety warzywno-owocowej może dochodzić do tzw. kryzysów ozdrowieńczych. Jesteś wtedy poirytowana, senna, słaba. W rzeczywistością są to objawy niskiego stężenia glukozy we krwi i niedoborów podstawowych składników pokarmowych.

Kolorowa wiosna na talerzu, czy trucizna w zdrowym przebraniu? Wszystko, co chcesz wiedzieć o nowalijkach.

Choć warzywa i owoce kojarzą się ze zdrowiem to nie można budować jadłospisów przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt dni wyłącznie na ich bazie. Organizm potrzebuje węglowodanów złożonych, białek i tłuszczów do normalnego funkcjonowania, a dieta warzywno-owocowa dostarcza ich znikomych ilości.

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej przeciwwskazania

Dieta warzywno-owocowa zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego, dlatego absolutnym przeciwwskazaniem do jej stosowania są schorzenia przewodu pokarmowego, szczególnie żołądka i jelit. Diety dr Dąbrowskiej nie powinny stosować także osoby z cukrzycą typu I i II, chorobami serca, nadciśnieniem, nowotworami. Wbrew twierdzeniom autorki nie jest to odpowiedni sposób żywienia dla chorujących na schorzenia wynikające a autoimmunizacji (autoagresji), gdyż może ona wywołać rzut choroby.

Dieta warzywno-owocowa przygotowanie i wyjście z diety

Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować diety dr Dąbrowskiej przygotuj się do niej. Stopniowo ograniczaj najpierw węglowodany,  potem tłuszcze, a na końcu białka dochodząc do pełnej diety warzywno-owocowej. Nie stosuje jednak tej głodówki dłużej niż kilka dni.  Potem stopniowo rozszerzaj jadłospis.  Bez zmiany nawyków żywieniowych na stałe, bez zbudowania diety na bazie różnorodnych, niskoprzetworzonych produktów zastosowanie diety warzywno-owocowej raz na pół roku nie przyniesie żadnych korzystnych efektów. Wręcz przeciwnie zwolni przemianę materii i zwiększy skłonność do tycia.

Nie traktuj diety dr Dąbrowskiej (ani żadnej innej rygorystycznej diety odchudzającej) jako sposobu na wyciszenie sumienia. Tygodniowy „detoks” nie zniweluje błędów popełnianych przez lata. 

4 ważne powody, dla których powinnaś jeść banany

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/4 miesiące temu
Post warzywno owocowy to nie dieta odchudzająca. To kuracja lecznicza. Ja cierpialam na zespół wspolistniejacych chorób autoimmunologicznych i post mi pomógł.
/4 miesiące temu
Na diecie dr. Dąbrowskiej byłam 2,5 tygodnia. Nie miałam z nią żadnych problemów, może dla tego, że lubię surówki. Ciężko było tylko przez pierwsze 4 dni. To trzeba przetrzymać. W następnych dniach czułam się jak nowo narodzona. Więcej energii, przy bieganiu minimalna zadyszka no i radość z gimnastyki. W sumie schudłam 9 kg. To prawda że wróciło, ale po dwóch latach i nie ograniczałam się w słodkościach. Dzisiaj zaczynam od nowa. A cha. Zapomniałam poinformować jestem 50++. Polecam.
/5 miesięcy temu
Na tej diecie bylam 6 tygodni. Schudlam okolo 20 kg. Lekko nie było ale jak widać efekty to motywacja nie słabnie. Dodam ze mam 45 lat . Zaczęłam w lutym. Obecnie waga utrzymuje się na jednakowym poziomie lecz ja zmienilam całkowicie moje nawyki żywieniowe i ruszam sie znacznie więcej niż dawniej. Diete oceniam pozytywnie.
POKAŻ KOMENTARZE (3)