Dieta tasiemcowa i tabletki z tasiemcem – niebezpieczny trend w odchudzaniu

Na zdjęciu widoczne jest ciało kobiety. Kobieta trzyma w dłoni tabletki z tasiemcem na odchudzanie. Tabletki zawierają jaja tasiemca. fot. Adobe Stock
Tabletki z tasiemcem można kupić na aukcjach internetowych. Po co? Na odchudzanie! Absurd? Zgadza się, a jednak wiele kobiet, w akcie desperacji decyduje się na zakup jaj. Jakie mogą być konsekwencje?
Julia Kot / 17.09.2018 15:30
Na zdjęciu widoczne jest ciało kobiety. Kobieta trzyma w dłoni tabletki z tasiemcem na odchudzanie. Tabletki zawierają jaja tasiemca. fot. Adobe Stock

Dieta tasiemcowa – skąd się wzięła?

Tasiemiec to pasożyt z grupy płazińców, który potrzebuje w cyklu życiowym dwóch żywicieli. Pasożyt może osiągnąć długość nawet do kilkunastu metrów, a każdy jego człon jest gotowy do wydania nawet 100 tysięcy jaj zanim odpadnie!

Dieta tasiemcowa pojawiła się w latach 30-tych XX wieku i była niezwykle popularna wśród dżokejów oraz celebrytów. Mówi się, że Maria Callas, niesamowita śpiewaczka operowa, stosowała dietę tasiemcową, by pozbyć się widocznej nadwagi. Teraz ten sposób odchudzania znowu staje się modny, szczególnie wśród nastolatek i kobiet po 40. roku życia.

Jaja tasiemca w tabletce

Na czarnym rynku (ale i też legalnie w niektórych krajach, np. w Holandii) można bez większych problemów kupić jaja tasiemca. Sprzedaje się je w formie tabletek albo ampułek. Przeciętny koszt jednej z nich to około 1,5–2 tys. złotych. Jednak na niektórych stronach internetowych można znaleźć ten sam preparat w znacznie niższej cenie wynoszącej 400–500 złotych.

Pamiętaj, że gdy kupujesz tabletki z nieznanego źródła, nie możesz sprawdzić ich pochodzenia ani tym bardziej dowiedzieć się, jakiego tasiemca i w jakim stopniu rozwoju połykasz!

Tasiemiec po dostaniu się do organizmu natychmiast wczepia się w ciało – zazwyczaj w ścianę jelita cienkiego, z której będzie pobierał niezbędne składniki do rozwoju, osłabiając swojego żywiciela.

Dlaczego nie warto stosować diety tasiemcowej? Skutki uboczne

Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że pasożyt wraz z kaloriami zjada także wszystkie inne składniki, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu.

Skutki uboczne diety tasiemcowej (tasiemczycy), to:

  • biegunka,
  • mdłości,
  • zaparcia,
  • chudnięcie.

Choroba jednak równie dobrze może przebiegać bezobjawowo. Należy pamiętać o tym, że osoba będąca żywicielem tasiemca stanowi realne zagrożenie dla przebywających z nią osób. Szczególnie zagrożone są dzieci, u których tasiemczyca doprowadzić może do poważnych zaburzeń w rozwoju.

Niebezpieczna wągrzyca – skupiska larw w ciele

Tasiemczyca jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Pasożyt powoduje ogromne spustoszenie w organizmie. Często szkody, jakie wywołuje, są nieodwracalne. Choroba nierzadko prowadzi do wągrzycy, która może być przyczyną śmierci.

Wągrzyca powstaje na skutek zakażenia jajami gatunku Taenia solium, które przedostają się z przewodu pokarmowego do tkanek. Częstą lokalizacją jest gałka oczna i mózg gdzie powstają wągry, czyli skupiska larw, które rosnąc i dojrzewając, prowadzą do ogromnego spustoszenia w organizmie żywiciela. Nieleczona wągrzyca sprzyja swobodnemu rozrastaniu się wągrów, które mogą osiągnąć rozmiar pomidora, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wągrzyca często mylona jest z nowotworem.

Jak leczyć tasiemczycę?

Leczenie tasiemczycy może trwać nawet kilka miesięcy. Nie zawsze jest proste, mimo że wielu osobom wydaje się, że wystarczy zażyć kilka tabletek, by pozbyć się pasożyta z organizmu. Często konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Dowiedz się więcej:
Skąd wiadomo, że ktoś jest zarażony tasiemcem?
Tasiemiec bąblowcowy i wielojamowy: czyli czym jest echinokokoza?
Tasiemiec nieuzbrojony – objawy i postępowanie. Musisz to wiedzieć!

Redakcja poleca

REKLAMA