POLECAMY

Dieta przy cukrzycy

Jestem cukrzykiem typu 2, często przechodzi to w hipoglikemie... Jaką dietę powinnam stosować by zapobiegać hipoglikemii ??? bardzo proszę o odpowiedź.

Dieta przy cukrzycy

Witam!
Jestem cukrzykiem typu 2, często przechodzi to w hipoglikemie...
Jaką dietę powinnam stosować by zapobiegać hipoglikemii ??? bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam!


Lidia

Droga Lidio

Cukrzycę typu II uważa się za jedna z chorób cywilizacyjnych powodowaną brakiem lub nieprawidłowym działaniem hormonu nazywanego insuliną. Hormon ten bierze udział we wchłanianiu cukru z krwi do komórek ciała. W przypadku gdy organizm nie wydziela lub wydziela za mało insuliny komórki nie otrzymują niezbędnej porcji energii. Cukrzycę typu II nazywamy insulinoniezależną ponieważ insuliny jest zbyt mało lub komórki ciała nie są zdolne do wykorzystania własnej insuliny. Utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne oraz organy wewnętrzne. Cukrzycę typu II leczy się lekami przeciwcukrzycowymi i/lub insuliną. Natomiast hipoglikemia, czyli objawy niedocukrzenia pojawiają się wówczas gdy stężenie glukozy we krwi spadnie poniżej 55-60 mg/dl. Zbyt duża dawka insuliny przed posiłkiem, zaniechanie posiłku lub zjedzenie zbyt małej porcji węglowodanów, nadmierny wysiłek fizyczny powodują pierwsze objawy hipoglikemii. Lidio, w leczeniu cukrzycy obowiązują pewne zasady:

  • utrzymywanie poziomu cukru we krwi w granicach 90-140 mg/dl,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego do 130/80 mm Hg
  • obniżenie stężenia cholesterolu we krwi poniżej 100 mg/dl
  • ograniczenie spożycia soli kuchennej (wędzone mięso, konserwy, pieczywo, sery żółte i typu Feta
  • rzucenie palenia papierosów
  • regularna aktywność fizyczna

Osiągnięcie tych celów jest bardzo trudne, ale warto kupić sobie glukomierz oraz ciśnieniomierz i kontrolować pomiary. Skoro odczuwasz objawy hipoglikemii musi zawsze nosić ze sobą cos słodkiego np. paczkę cukierków. Jeżeli poczujesz się słabo sięgnij po sok owocowy albo colę (nie dietetyczną, bo zawiera tylko słodzik). Najlepiej jednak nie doprowadzać do takiego stanu. Pamiętaj, że objawy hipoglikemii u cukrzyków, u których poziom cukru we krwi jest zazwyczaj wysoki- pojawiają się przy wyższych stężeniach , niż u osób zdrowych. . Jedz regularnie, najlepiej produkty dostarczające węglowodanów złożonych, które stopniowo uwalniają cukier do krwi- czyli nie ma skoku poziomu glukozy. Jedz potrawy gotowane i grillowane, najlepiej zrezygnuj z patelni i potraw smażonych. Ogranicz alkohol do minimum.

Dbaj o siebie, pozdrawiam.

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
Wbrew tym głupotom wypisywanym powyżej przez pseudo dietetyków dr Kwaśniewski ,,leczy,, z powodzeniem cukrzycę samym tylko jedzeniem a dokładnie Dieta optymalną.Średnio jest to czas od 3 do 6 miesięcy aby pozbyć się cukrzycy i nie wydawać na lekarstwa które wcale nie leczą.Pokażcie mi cukrzyka którego jakiś lekarz wyleczył chemią?
/6 lat temu
Cukrzycy nie można wyleczyć, to tak zwana choroba "nieuleczalna". Lekami ją "regulujesz" i kontrolujesz zarówno poziom glikemii, jak i dbasz o to, żeby nie postępowały zmiany chorobowe w Twoim organizmie. Zapraszam po przepisy na www.smakfit.wordpress.com