Zimowa wspinaczka – wspinacz nie zapada w sen zimowy!

Wspinaczka w lodospadach to kolejny rodzaj zimowej działalności wspinaczkowej. Do pokonywania lodowych formacji używa się specjalnych czekanów (tzw. dziaby) oraz raków montowanych do butów. Do asekuracji używa się specjalnych śrub lodowych, które wkręca się w lód/fot. Fotolia fot. Fotolia
Zimowa wspinaczka odbywa się głównie w górach. A wspinanie w górach, szczególnie zimą, wiąże się z koniecznością dobrej logistyki wyjścia wspinaczkowego, umiejętności czytania pogody, znajomości topografii oraz oceny potencjalnych zagrożeń. Jak wspinać się zimą? Jaki sprzęt będzie nam potrzebny?
/ 02.12.2011 12:41
Wspinaczka w lodospadach to kolejny rodzaj zimowej działalności wspinaczkowej. Do pokonywania lodowych formacji używa się specjalnych czekanów (tzw. dziaby) oraz raków montowanych do butów. Do asekuracji używa się specjalnych śrub lodowych, które wkręca się w lód/fot. Fotolia fot. Fotolia

Zimowe wspinanie

Wspinanie kojarzy się głównie ze słońcem i ciepłem. Część wspinaczy faktycznie ogranicza swoje działanie na łonie natury do dni ciepłych, a te zimowe spędza na ściankach wspinaczkowych, szykując formę do kolejnego sezonu. Istnieje jednak spora grupa wspinaczy, którzy swoje zmagania rozpoczynają wtedy, gdy Ci poprzedni kończą – zimą.

Zobacz też: Hokej - poradnik dla początkujących graczy

Na czym polega wspinanie zimą?

Zimowa wspinaczka odbywa się głównie w górach. Wspinanie w górach, szczególnie zimą, wiąże się z koniecznością dobrej logistyki wyjścia wspinaczkowego, umiejętności czytania pogody, znajomości topografii oraz oceny potencjalnych zagrożeń.

Wspinaczka górska to pokonywanie długich, wielowyciągowych dróg wspinaczkowych, często z koniecznością osadzania własnych przyrządów asekuracyjnych w ścianie (haki wbijane w szczeliny, kości zacierane w odpowiednio dobranych formacjach skalnych). Ze specyfiki zimy wynika konieczność używania dodatkowych przyrządów asekuracyjnych w postaci igieł wbijanych w zmrożone trawy, śrub wkręcanych w lód i innych.

A jak w lodzie?

Wspinaczka w lodospadach to kolejny rodzaj zimowej działalności wspinaczkowej. Do pokonywania lodowych formacji używa się specjalnych czekanów (tzw. dziaby) oraz raków montowanych do butów. Do asekuracji używa się specjalnych śrub lodowych, które wkręca się w lód.

Jaki sprzęt potrzebny jest do zimowego wspinania?

Aby wspinać się zimą, potrzebne są twarde buty, najlepiej z możliwością zastosowania do nich raków automatycznych. W przypadku jednodniowych wspinaczek (np. w Tatrach) wystarczą jednoczęściowe buty, zaś w przypadku wypraw kilkudniowych, połączonych z koniecznością biwakowania w namiocie, dużo lepsze są buty składające się z wewnętrznego botka ( w którym można np. spać w śpiworze) oraz zewnętrznej skorupy (wykonanej z tworzywa sztucznego).

Oprócz butów konieczne jest posiadanie raków oraz dwóch czekanów wspinaczkowych. Dziaby różnią się kształtem od klasycznych czekanów turystycznych. Są wygięte, aby umożliwić wykonanie pełniejszego zamachu celem wbicia czekana w lód.

Podstawowy sprzęt do asekuracji letniej należy powiększyć o przyrządy do asekuracji w lodzie oraz śniegu.

Jak się ubrać?

Należy również pamiętać o odpowiednim ubiorze na zimę, bowiem podczas wspinaczki jest zwykle bardzo zimno. Wynika to z faktu, że w zespole wspinaczy, podczas gdy jeden się wspina, jego partner zazwyczaj wisi we względnym bezruchu, asekurując tym samym wspinającego (i tak na zmianę). Dlatego aby zapobiec odmrożeniom, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ubioru chroniącego przed chłodem, wiatrem, ale także „oddychającego”, aby nie dopuścić do wyziębiania organizmu w przemoczonej od potu warstwie ubrania przylegającej do ciała.

Zobacz też: Szczypiący mróz, czyli odmrożenia w górach

Redakcja poleca

REKLAMA