Sport wzmacnia kości - wyniki badań naukowych

Dziewczyny na rowerze fot. Fotolia
Nastolatki, które unikają aktywności fizycznej, mają słabsze kości od aktywnych rówieśników.
Karolina Kalinowska / 11.04.2017 05:01
Dziewczyny na rowerze fot. Fotolia

 Sport to zdrowie! Powie to każdy amator aktywności fizycznej, który na własnej skórze odczuwa skutki regularnych treningów. Pod tym stwierdzeniem podpisze się również wielu lekarzy i dietetyków. Uprawiając sport, myślimy głównie o szczupłej sylwetce, ale wiele osób zapomina, że pływanie, bieganie lub jazda na rowerze ma również pozytywny wpływ na zdrowie. Jest szczególnie ważna w okresie dorastania. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Regularne ćwiczenia pozwalają zachować smukłą sylwetkę, zdrowie i kondycję. Jaką aktywność najlepiej wybrać?

Aktywność fizyczna jest najważniejsza w okresie dorastania

Ostatnie badania naukowców z Kanady dowodzą, że nastolatki, które unikają aktywności fizycznej, mają słabsze kości od swoich aktywnych rówieśników. Badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i instytutu badawczego Vancouver Coastal Health Research Institute przez cztery lata monitorowali aktywność fizyczną i stan kości ponad 300 dziewcząt i chłopców.

Naukowcy obserwowali chłopców między 10. a 14 rokiem życia i dziewczęta między 12. a 16. rokiem życia. Dlaczego tyle lat mieli badani? W tym okresie tworzy się ok. 36% ludzkiego szkieletu, a kości są szczególnie wrażliwe na wysiłek fizyczny. Zdaniem naukowców to kluczowy okres dla posiadania zdrowego układu kostnego przez resztę życia.

Za ciepło, za zimno, za mokro... Jak zacząć ćwiczyć i nie szukać wymówek?

Jak przebiegały badania?

Badacze analizowali zdjęcia rentgenowskie 3D o wysokiej rozdzielczości i szukali różnic między nastolatkami, którzy byli aktywni fizycznie zalecane 60 minut dziennie, a ich rówieśnikami, którzy na umiarkowaną aktywność poświęcali mniej niż 30 minut każdego dnia.

Odkryliśmy, że młodzi ludzie, którzy są mniej aktywni, mają słabsze kości, a to właśnie jakość kości ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o zapobieganie późniejszym urazom i złamaniom.

- mówi autorka badania, Leigh Gabel z UBC

Warto zwrócić uwagę na fakt, że tzw. siła kości to kilka składowych - rozmiaru, gęstości i mikroarchitektury. Jak potwierdziło badanie, kości chłopców są mocniejsze i większe, ale zależność tkanki kostnej od aktywności fizycznej jest taka sama u obu płci.

Okazało się, że dzieci, które większość czasu spędzają na siedząco, są bardziej podatne na złamania i urazy, gdy dorosną. Dlatego bardzo ważne jest namawianie dzieci do prostych czynności jak bieganie, skakanie czy jazda na rowerze, ale również popularnych gier zespołowych - koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej.

Dla dzieci w wieku dorastania konieczna jest aktywność ruchowa w czasie zajęć szkolnych (zwolnieniom z wf-u mówimy stanowcze NIE), ale także zdrowe nawyki w rodzinie. Syn, który całymi dniami patrzy na ojca siedzącego przed telewizorem, raczej nie pójdzie grać w piłkę. Dlatego ruszajcie się całą rodziną. Wspólny spacer z psem, weekendowa wycieczka rowerowa czy wspólne wyjście na basen. A nie ma co ukrywać, że wy też na tym skorzystacie.

Przecież od dawna wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Gdy brak motywacji. Co zrobić, aby zmobilizować się do ćwiczeń i odchudzania?

Źródło: PAP

Redakcja poleca

REKLAMA