Niebezpieczna pułapka – metanabol bardziej szkodzi, niż pomaga!

Kulturystka fot. Adobe Stock
Droga na skróty do osiągnięcia celu często okazuje się zgubna – szczególnie, jeśli chodzi o różne substancje wspomagające. Czego trzeba się wystrzegać?
Wioletta Górecka / 01.03.2018 05:30
Kulturystka fot. Adobe Stock

Ciężka praca popłaca – o tym przekonują się przede wszystkim osoby regularnie uprawiające sport. Systematyczne treningi, wymaganie od siebie coraz więcej, a także nieustanne pokonywanie swoich słabości, to jedyna słuszna droga do sukcesu. Widmo szybszego osiągnięcia wymarzonego celu sprawia jednak, że często próbujemy wspomóc swoje działania – w bardziej lub mniej rozsądny sposób, sięgając po różne środki. Jednym z nich jest metanabol. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest metanabol?

Metanabol, zwany popularnie „metką”, jest jednym z najpopularniejszych sterydów anabolicznych. Zażywają go zarówno osoby zajmujące się sportem zawodowo (jak kulturyści), jak również amatorzy. Substancja ta działa szybko, a na efekty nie trzeba długo czekać – metanabol wspomaga przyrost masy mięśniowej. Czy jest to jednak środek bezpieczny? Czy oprócz efektów, daje także skutki uboczne?

Dlaczego sterydy są tak popularne?

Wizja osiągnięcia celu szybciej i łatwiej, niejednemu zamąciła w głowie. W środowiskach sportowców nierzadko zdarzają się sytuacje sztucznego „podkręcania” organizmu – czy to o wytrzymałość, czy o rzeźbę chodzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że co za szybko, to niezdrowo. Dotyczy to zarówno zmniejszania, jak i przybierania masy. Metanabol co prawda wspomaga rozwój mięśni i efekty widoczne są w o wiele szybszym czasie niż zająłby przyrost naturalny, jednak lista skutków ubocznych, jakie za sobą niesie, jest o wiele dłuższa.

Metanabol – substancja zakazana!

Nabywając metanabol, trzeba mieć świadomość, że niemożliwe jest pozyskanie go z legalnego źródła: został wycofany z rynku i zakazany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Mylnie sądzi się, że metanabol jest wytwarzany w Polsce – tymczasem na terenie naszego kraju produkuje się tylko jego imitację. W rzeczywistości tworzy się go w Rosji i Tajlandii. Pozyskiwanie produktu z „czarnego rynku” powinno od razu zapalić lampkę ostrzegawczą i odwieść od pomysłu zażywania go. W drodze do wymarzonej sylwetki powinno więc towarzyszyć przede wszystkim wartościowe żywienie oraz produkty wysokobiałkowe, odżywiające mięśnie w naturalny sposób.

Skutki uboczne stosowania „metki”

Zażywanie metanabolu niesie za sobą ogromne ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych, szczególnie przy długotrwałym zażywaniu. Co należy do najczęściej spotykanych?

  • obniżenie libido – poprzez zahamowanie endogennej produkcji testosteronu
  • obniżenie jakości plemników, a nawet bezpłodność
  • nadprodukcja estrogenów, co prowadzić może do przyrostu tkanki tłuszczowej i włóknistej w okolicach sutka
  • zatrzymywanie płynów w organizmie
  • wzrost ciśnienia tętniczego
  • wzrost prób wątrobowych – metanabol bardzo obciąża wątrobę, co w wielu przypadkach może prowadzić do jej trwałego uszkodzenia
  • utrata masy kostnej
  • liczne zmiany skórne – u osób stosujących metanabol mogą pojawiać się pryszcze i zaskórniki w zwiększonych ilościach
  • nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie
  • przewlekłe zmęczenie.

Mając na uwadze to, ile niebezpieczeństw niesie za sobą zażywanie metanabolu, warto zastanowić się kilkukrotnie nad rachunkiem zysków i strat przed sięgnięciem po tą substancję. 

To także warto przeczytać!

Jak zapobiegać skutkom ubocznym sterydów w lekach?
Chcesz mieć dzieci? Odstaw sterydy - zabijają plemniki!
Suplementy diety a zawały u sportowców - dlaczego do nich dochodzi?

Redakcja poleca

REKLAMA