Łyżwiarska rozgrzewka dla początkujących

Każda osoba, która uprawia sport wymagający wysiłku i aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka. fot. sxc.hu
Podczas pierwszych jazd, ciało nie jest przyzwyczajone do specyficznych ruchów kończyn. Nowicjuszom może, więc przydać się odpowiednia rozgrzewka. Poznajmy, więc kilka prostych technik na rozgrzanie i przygotowanie ciała do łyżwiarskich ewolucji. Pozwoli to uniknąć kontuzji i nieprzyjemnych przeżyć.
/ 29.12.2010 13:01
Każda osoba, która uprawia sport wymagający wysiłku i aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka. fot. sxc.hu

Każda osoba, która uprawia sport wymagający wysiłku i aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka i roztrenowanie mięśni i stawów. Pomaga ona zapobiegać kontuzjom i wpływa pozytywnie na wyniki. Na samym początku można zacząć od chodzenia w miejscu. Z czasem można stopniowo zwiększać intensywność i przejść do biegu w miejscu przez kilka minut. Zawsze warto wykonywać ćwiczenia zbliżone do aktywności, jaką mamy zamiar wykonywać. W naszym przypadku będzie to jazda na łyżwach, więc rozgrzanie kończyn dolnych pozytywnie wpłynie na późniejszą aktywność.

Zobacz również: Snowboardowy niezbędnik – co przyda się na stoku?

W czasie rozgrzewki zwiększamy temperaturę ciała, co z kolei przekłada się na dostarczanie krwi do odpowiednich mięśni. Zwiększa to ich kurczliwość i elastyczność, co pomaga zredukować ich obciążenie i ryzyko urazu. Reasumując, właściwie przeprowadzona rozgrzewka pozwala na dłuższą jazdę. Dzięki niej, ma się więcej siły na spędzenie dodatkowych godzin na lodowisku, wykonując obroty i wyskoki. Pamiętajmy więc, że brak czasu lub zniecierpliwienie nigdy nie powinny być wymówką dla rozgrzewania się.

Po odpowiedniej rozgrzewce należy przystąpić do rozciągania. Rozciąganie pomaga w osiąganiu lepszych wyników, poprawia elastyczność i zakres ruchów. Tę część przygotowań można wykonywać z założonymi łyżwami. Warto wtedy wykorzystać bandy lodowiska lub ściany. Niezależnie, jaką formę rozciągania się wybierze, należy pamiętać o gradacji intensywności. Nie wolno od razu narażać mięśni na maksymalne obciążenie. Pamiętajmy więc, że na początku rozciąganie powinno być delikatne, zgodne z naszymi możliwościami. Nie próbujmy przeciążać i rozciągać mięśni poza nasze możliwości. Nieodpowiednie rozciąganie może doprowadzić nie tylko do bólu, ale też uszkodzić więzadła, ścięgna czy nawet same mięśnie, a tego na pewno nie chcemy. 

Zobacz również: Wybieramy strój narciarski – jakie informacje widnieją na metce?

Redakcja poleca

REKLAMA