Trening z pulsometrem

kobiety, bieganie, jogging, lato
Są podstawą efektywnego treningu. Bez względu na to, czy chcesz schudnąć, czy poprawić kondycję, pulsometry pomogą ci osiągnąć twój cel szybciej i... przyjemniej!
/ 16.05.2019 13:44
kobiety, bieganie, jogging, lato

Dobry pulsometr podczas codziennych treningów kardio możesz porównać do trenera osobistego. Wybrane modele na podstawie danych i testu fizycznego określą twój poziom sprawności i zaproponują ci indywidualny trening. Później będą oceniać twoje wyniki i mogą porównywać z wynikami innych biegaczy.

Jednak nawet jeśli twój pulsometr nie ma tych dodatkowych funkcji, znając podstawowe zasady skutecznego treningu (o których piszemy w ramce poniżej), możesz wykorzystać czas ćwiczeń w stu procentach. To ważne, zwłaszcza jeśli zależy ci na spalaniu tkanki tłuszczowej (dokonuje się ono najefektywniej w odpowiednim przedziale tętna). Dodatkowe korzyści? Pulsometry naprawdę potrafią zmotywować do treningu! Zwłaszcza jeśli obserwujesz swoje postępy (robiąc ten test, przekonałyśmy się na własnej skórze). Poza tym są coraz... ładniejsze i po prostu fajnie je mieć!



Jak działa pulsometr?

Wszystkie pulsometry z naszego testu (i większość dostępna na rynku) składają się z dwóch elementów: paska zapinanego na klatkę piersiową (u kobiet – pod biustem), który monitoruje akcję serca, oraz z zegarka, który jest „komputerem” odbierającym sygnał. Za pomocą zegarka ustawiasz wszystkie potrzebne funkcje. Pasek najefektywniej monitoruje tętno, wtedy gdy jest nawilżony (zazwyczaj sprawę załatwia pot wydzielany podczas treningu, ale w chłodne dni przed ćwiczeniami warto go zwilżyć).

Jaki wybrać?

Lubisz biegać? Frajdę sprawi ci pulsometr, który dodatkowo zmierzy przebyty dystans i prędkość (ewentualnie czasy okrążeń).

Zaczynasz przygodę ze sportem? Wybierz prosty pulsometr bez wielu (na razie niepotrzebnych ci) funkcji.

Często ćwiczysz w klubie fitness, gdzie jest dużo ludzi? Kup sobie pulsometr, który ma cyfrowy i kodowany sygnał (nie będzie zakłócany przez maszyny i pulsometry innych ćwiczących).



Jak ćwiczyć z pulsometrem?

* Chcesz efektywnie spalić kalorie i tłuszcz? Podczas treningu nie dopuszczaj do utrzymywania bardzo wysokiego tętna. Powinno ono wynosić 60–75% twojego maksymalnego tętna.

Jak obliczyć puls? Odejmij swój wiek od 220 (otrzymasz tętno maksymalne) i oblicz np. 75% tej wartości. Jeśli na przykład masz 25 lat: 220-25=195x75%=146 – tej granicy nie powinnaś przekraczać, żeby skutecznie spalać tłuszcz. Takie tętno staraj się utrzymać przez 30–60 minut. Łatwo to zrobić podczas truchtu, jazdy na rowerze lub marszu na bieżni oraz orbitreku w klubie fitness.

* Trenujesz od jakiegoś czasu, ale chciałabyś poprawić kondycję? Ćwicz na zmianę z niskim i wysokim tętnem. Przykładowy trening: zacznij od rozgrzewki (przy utrzymaniu 60% maksymalnego tętna przez 3–4 minuty), następnie przejdź do treningu właściwego – 2 minuty na poziomie 65–70%, następne 2 minuty – 75–85%. I tak na zmianę przez 30–50 minut. Przez ostatnie 5 minut stopniowo obniżaj tętno. Do takiego treningu polecamy: bieg w terenie, podbieganie pod górkę, a na siłowni – rower stacjonarny, eliptyki czy orbitreki.

Redakcja poleca

REKLAMA