Czy włosy rosną szybciej, gdy częściej je ścinamy?

Czy włosy rosną szybciej, gdy częściej je ścinamy? Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie: czy im częściej będę ścinała włosy to tym szybciej będą rosnąć?
/ 08.08.2012 06:21
 
Czy włosy rosną szybciej, gdy częściej je ścinamy? Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie: czy im częściej będę ścinała włosy to tym szybciej będą rosnąć?
Karolina
 

Czy włosy rosną szybciej, gdy częściej je ścinamy?

depositphotos.com

Niestety będę musiała Cię rozczarować. Jest to nieprawdą iż regularne podcinanie włosów stymuluje szybkości ich wzrostu – jest jednak niezbędne dla zdrowego i pięknego wyglądu włosów. Regularne i systematyczne podcinanie włosów nie sprawi, że staną się one mocniejsze, gdyż za to odpowiedzialne są nasze geny.

Jednak systematyczna pielęgnacja naszych włosów sprawia, że fryzura robi wrażenie ładniejszej oraz wydaje się, że znacznie zwiększa się objętość włosów. Dzieje się tak dlatego, że obcięte końcówki zazwyczaj są najbardziej zniszczoną i najcieńszą częścią włosa. Podcinanie włosów jest konieczne wtedy, gdy mamy problem z rozdwojonymi końcówkami lub innymi zewnętrznymi zmianami na łodydze włosa.

Zabieg ten zazwyczaj wykonywany jest raczej dla estetyki, gdyż tak jak już wcześniej wspomniałam podcinanie włosów nie wpłynie na szybkość ich wzrostu. Ponadto nadmierne oraz zbyt gorliwe szczotkowanie włosów również nie ma żadnego wpływu na ich szybszy wzrost. Jedynie może uszkodzić ich delikatną strukturę co może doprowadzić do trwałych uwrażliwień. Zamiast szczotkowania należy wykonywać codzienny masaż głowy – najlepiej bezpośrednio podczas mycia włosów. Taki masaż pobudza ukrwienie skóry głowy i jednocześnie ją dotlenia.
Jeżeli chodzi o wzrost włosów, to włosy rosną średnio od 1 cm do 1,5 cm na miesiąc. Cykl wzrostu włosa obejmuje trzy charakterystyczne okresy:

  • Faza inwolucji mieszka włosowego
  • Faza spoczynku
  • Faza wzrostu

To dopiero w tej ostatniej fazie rozpoczyna się wzrost włosa, który stopniowo wydłuża się do poziomu gruczołów łojowych, a następnie do powierzchni naskórka kończąc ponad jego powierzchnią. U zdrowego człowieka większość włosów znajduje się w fazie wzrostu. Czyli 85%, a jedynie 10% w fazie spoczynku. Wiele czynników wpływa na prawidłową grubość oraz szybkość rośnięcia naszych włosów. Średnia żywotność naszego włosa to od 3 do 6 lat. Włos w przeciągu tego czasu wypada, a na jego miejsce wyrasta z mieszka włosowego nowy włos. Długość życia włosa u każdego człowieka jest inna, a co za tym idzie również długość włosa jaką możemy uzyskać będzie inna u każdego z nas. Maksymalna średnia długość włosów jaką możemy uzyskać to około 70 centymetrów.

Oczywiście długość włosów uwarunkowana jest naszymi predyspozycjami jak i również genami. Proces wzrostu włosów jest niezależny od nas. Nie mamy zbyt wielkiej możliwości by móc regulować ten proces.
 

Redakcja poleca

REKLAMA