Polki.pl
kom. (1)

Czego nie można myć w zmywarce?

Jeszcze do nie dawna zbędna i ekskluzywna. Dziś w wielu domach to urządzenie wręcz niezastąpione - zmywarka, cud techniki, który doceniają wszyscy, którzy cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Jednak czy na pewno wiemy jak się z nią obchodzić i czego nie należy w niej myć?

Czego nie można myć w zmywarce?

Zmywarka, skutecznie ułatwia nam życie. Gdyby jeszcze posiadała funkcję - "zapakuj" i "rozładuj", byłaby najwygodniejszym urządzeniem w kuchni. Niestety, póki co musimy dbać o nią u zwracać uwagę na to jak się z nią obchodzimy, bo to co do niej wkładamy może mieć wpływ nie tylko dla zmywarki, ale i dla naszych naczyń. Aby zniszczyć lub uszkodzić jedno lub drugie wcale wiele nie trzeba, a niestety często nie zwracamy na to uwagi.

Większość używanych na co dzień naczyń można śmiało myć w zmywarce. Bez problemu można w niej myć m.in. zwykłe szkło czy naczynia żaroodporne. W zmywarkach należy myć wyłącznie przedmioty używane w gospodarstwie domowym, takie jak talerze, sztuce, szklanki, filiżanki, kubki, garnki itp. Niestety, są jednak produkty np.z tworzyw sztucznych, które się do tego nie nadają.
Przedmioty nie nadające się do mycia w zmywarce:

 • Warto zachować ostrożność w przypadku naczyń szczególnie delikatnych czyli takich, które są wykonane ze szkła ręcznie malowanego czy dekorowanego.

   

 • Nie wolno wkładać do zmywarki naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, czyli wszystkich tych z elementami drewnianymi.
 • Nie należny również myć naczyń aluminiowych (aluminiowe sztućce zmienią kolor na bury i nieestetyczny). Producenci wszelkich rondli oraz patelni często zalecają mycie ręczne z uwagi na silne działanie chemikaliów na powłokę (teflonową), którą pokryte są te naczynia.

  Czego nie można myć w zmywarce?

 • Najbezpieczniej jest myć ręcznie naczynia wykonane z kryształu lub szkła ołowiowego. Wyjątkiem są te, które producent dopuszcza do zmywania mechanicznego.

   

 • Nie zaleca się również zmywania zastawy srebrnej jednocześnie z zastawą ze stali oksydowanej. Umieszczając takie sztućce wspólnie może nastąpić między nimi reakcja chemiczna, która spowoduje osadzanie się ciemnego nalotu.
 • Pamiętajmy, że cenne przedmioty, takie jak antyki, powinny być myte ręcznie, ponieważ mogą stracić swój połysk lub mogą zostać trwale uszkodzone. Nie można również zapomnieć, że detergenty, takie jak proszki, płyny i inne stosowane w zmywarkach preparaty powodują stopniowe ścieranie się emalii i wzorów.
 • Wysoka temperatura powoduje również utlenianie i odbarwianie przedmiotów srebrnych i cynowych. Cyna ma niską temperaturę topnienia i istnieje ryzyko, iż pod wpływem warunków panujących w zmywarce odkształci się.
 • Natomiast na przedmiotach żeliwnych z czasem może pojawić się rdza.
 • Przedmioty zanieczyszczone woskiem, popiołem papierosowym lub innymi substancjami mogącymi zanieczyścić inne naczynia oraz tym samym zatkać odpływ zmywarki również nie nadają sie do zmywarki.
 • Przedmioty zanieczyszczone środkami chemicznymi, takimi jak chociażby rozpuszczalniki, mogą spowodować nawet wybuch.
 • Wszystkie, te, które są klejone (obejmuje to m.in. trzonki niektórych sztućców lub drewniane deski do krojenia) mogą ulec uszkodzeniu. Szczególnie zagraża im cykl z wysoką temperaturą, dochodzącą do 75°C.
 • Unikamy również wkładania takich przedmiotów jak pędzle malarskie, narzędzia itp. Grozi to szybkim uszkodzeniem urządzenia oraz zanieczyszczenia naczyń w trakcie kolejnego mycia.

Jeżeli jednak mamy przedmioty, wykonane z tworzyw sztucznych, nadające się do mycia w zmywarkach dobrze jest umieścić je z dala od "grzałki". Najkorzystniej i najbezpieczniej jest ulokować je w górnym, a nie dolnym koszu. Chociaż nie jest to sztywna zasada, ponieważ w nowszych modelach zmywarek element grzejny jest ukryty i bezpiecznie oddalony także od dolnego kosza.

Jeśli nie jesteś pewna czy dane przedmioty lub naczynia można wkładać do zmywarki, zawsze zwracaj uwagę na oznaczenia producenta.

Fot. buzzle, homesessive.com
Oceń 5,00 / 3

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Sprawdzone porady

Skomentuj Czego nie można myć w zmywarce?

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Czego nie można myć w zmywarce?

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dom i ogród