Polki.pl
kom. (4)

Co słychać u mamy w brzuchu?

Bardzo dużo mówi się o tym jak ważna jest komunikacja z dzieckiem już w okresie ciąży. Lekarze pediatrzy zwykle zalecają rozmowy z przyszłą córeczką, śpiewanie, słuchanie muzyki. Co jednak tak naprawdę odczuwa maleństwo w łonie matki?

Słuch tak naprawdę pojawia się dopiero w 35 tygodniu życia płodu – wtedy, jeśli muzyka dokoła nas jest dostatecznie głośna, maluszek ma szansę usłyszeć pierwsze swoje pierwsze melodie. Nie da się ukryć, że te łagodne, kojące rytmy mogą przysłużyć się jego rozwojowi. Uwaga jednak na wszelkie Co słychać u mamy w brzuchu?egzotyczne pomysły typu specjalne mini głośniczki przyklejane bezpośrednio do brzucha ciężarnej - zbyt duże natężenie decybeli może uszkodzić wrażliwe jeszcze narządy słuchu. Natura tak zaprogramowała organizm ludzki, aby prawdziwe wykształcenie się zmysłów nastąpiło dopiero w kontakcie ze światem zewnętrznym. Próba przyspieszenia nie wyjdzie nikomu na zdrowie i na pewno nie uczyni naszej pociechy Mozartem.

Do 28 tygodnia ciąży w ogóle nie trzeba się przejmować oddziaływaniem dźwięku na płód – dziecko nic nie słyszy w tym okresie i jedynie nasze pozytywne lub negatywne odczucia wywołane muzyką mogą w jakiś sposób zostać przekazane maleństwu. Jednak koncert rockowy w zaawansowanej ciąży może już nie być przyjemnością dla małego melomana – jeśli przy głośnej muzyce maluszek kopie to znak, aby ściszyć radio!

Podobnie sprawa ma się z krzykami. Po 35 tygodniu gwałtowna kłótnia nie umknie uwadze dziecka. Szczególnie podniesiony głos matki, który dodatkowo transmitowany jest przez tkanki i kości, ma szanse przebić się przez ścianę macicy i zaniepokoić maleństwo. Inne zewnętrzne głosy są zwykle gorzej słyszalne i raczej nierozpoznawalne. Wydaje się jednak, że i tak najgorszy aspekt rodzinnych kłótni to stres matki przekazywany dziecku. Weźmy to pod uwagę i raczej włączmy starą dobrą płytę z ulubionymi nagraniami – w końcu muzyka najlepiej łagodzi obyczaje!
 

Agata ChabierskaOceń 5,00 / 1

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Ciąża i poród

Skomentuj Co słychać u mamy w brzuchu?

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Co słychać u mamy w brzuchu?

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dziecko