Brzoza - ozdoba ogrodu o każdej porze roku

Mało wymagająca, zawsze piękna – w tych słowach można zamknąć opis tego wyjątkowego drzewa. Jednak można – i warto – powiedzieć o nim o wiele więcej, gdyż posiada niezliczone zalety.
/ 30.07.2012 06:01

Mało wymagająca, zawsze piękna – w tych słowach można zamknąć opis tego wyjątkowego drzewa. Jednak można – i warto – powiedzieć o nim o wiele więcej, gdyż posiada niezliczone zalety.

Kilka faktów
Brzoza jest drzewem o małych wymaganiach glebowych, dlatego często można ją spotkać np. na glebach piaszczystych. Lubi światło i produkując wiele nasion, szybko się rozprzestrzenia. W Polsce najczęściej spotykana jest brzoza brodawkowata. Osiąga wysokość około 25 metrów, wyróżnia się białym, smukłym pniem i delikatnymi liśćmi o trójkątnym kształcie i ząbkowanej krawędzi.

Brzoza - ozdoba ogrodu o każdej porze rokuUrok brzozowego zagajnika
Decydując się na zasadzenie w swoim ogrodzie brzozy, przy minimalnym nakładzie pracy zyskujemy piękną ozdobę. To, że jest to drzewo powszechnie spotykane, nie ujmuje mu uroku. Nie każde drzewo ma bowiem tę właściwość, że wygląda pięknie o każdej porze roku. Czy to na wiosnę, wypuszczając delikatne, jasnozielone pączki, czy to latem, w pełnej krasie, czy jesienią, gdy mieni się złocistymi barwami, czy wreszcie zimą, gdy jej czarno-biały kształt rysuje się na tle śniegu. Brzoza swoją subtelną urodą potrafi ująć każdego.

Co jeszcze warto wiedzieć:

  • Brzoza jest bardzo ceniona jako materiał opałowy, świetnie nadaje się do palenia w kominku, jej drewno płonie nawet, gdy jest wilgotne.
  • Ze względu na elastyczność i miękkość, świetnie nadaje się do obróbki – z drewna brzozowego wyrabia się meble ogrodowe i sklejki. Niestety nie jest zbyt trwałe.
  • Sok z brzozy posiada cenne składniki odżywcze dla zdrowia i urody. Również korę i liście brzozy wykorzystuje się w celach leczniczych (w problemach z układem moczowym, reumatyzmem, łuszczycą).
  • Według pogańskich wierzeń brzoza zasadzona przy grobie miała chronić przed duchami, z kolei współcześni radiesteci uważają ją za źródło pozytywnej energii – warto więc mieć ją w swoim otoczeniu i często dotykać jej pnia.

Redakcja poleca

REKLAMA