Polki.pl
kom. (1)

Aranżacja małej kuchni

Zbyt mała kuchnia to problem sporej grupy społeczeństwa. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Także niewielką kuchnię można urządzić ergonomicznie i efektownie. Planując aranżację takiej kuchni powinniśmy wiedzieć o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć poważnych błędów.

Nie starajmy się jej zagospodarować poprzez zabudowanie meblami od podłogi po sufit, bowiem nasze wnętrze będzie sprawiać wrażenie ciaśniejszego, niż jest w rzeczywistości. Taka zabudowa sprawia przytłaczające wrażenie. Dodatkowo wspinanie się do szafek umieszczonych pod sufitem jest niezbyt bezpiecznym rozwiązaniem.

W niewielkich pomieszczeniach warto stosować szafki przeszklone, sprawiają one wrażenie lekkości optycznej. Mleczna szyba znajdująca się na wysokości oczu daje poczucie przestrzeni i głębi. W ciasnych kuchniach efektownie prezentują się podświetlane szafki.

Niewielkie wnętrza dużo lepiej prezentują się w jasnych kolorach. Doskonale wyglądają w nich szafki z frontami w połysku, odbijają one światło dając iluzję przestronności.

Dodatkową pakowność możemy uzyskać poprzez umieszczenie pomiędzy blatem, a szafkami górnymi płytkich szufladek lub półek na przyprawy.

Sztuką jest tak urządzić kuchnię, aby miejsce w niej było wykorzystane w całości, bez ślepych zaułków i niedostępnych katów. Nowoczesna technika ułatwia nam to zadanie.
Przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać stosując w niej dodatkowo odpowiednio wyposażenie szafek typu carga, szuflady itp. Dzięki temu wszystko co niezbędne będzie „ pod ręką”, a w dodatku lekko się wysuwa i podjeżdża.

Do lamusa odchodzą tradycyjne chlebaki, na które zawsze brakowało miejsca na blatach.
Obecnie do przechowywania pieczywa przewidziane są odpowiednie pojemniki przechowywane w szufladach. Dużo czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym z szufladą. Na rynku spotkać można wyjeżdżające z szufladą: krajalnice, tostery, wagi. Są to, niestety dość drogie sprzęty .

Szafki na kółkach przypominające trochę wózki stewardes są bardzo przydatne jako pomocnik podczas przygotowywania posiłków. Niższe od dolnej zabudowy z powodzeniem mogą być wsuwane pod wspólny blat w miejscu kaloryfera. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać niezagospodarowaną lukę pod oknem, nie ograniczając dostarczanego ciepła.

Czasami wyjściem jest też zwiększenie głębokości blatu. Dzięki pogłębieniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów, a funkcjonalne, wysuwane półki i szuflady umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dodane centymetry to również miejsce na przeprowadzenie rur hydraulicznych w odpowiednie miejsce.

Mała kuchnia wymaga bardzo wnikliwego przeanalizowania wszystkich za i przeciw.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl
Oceń 2,50 / 2

Jak zaaranżować modną kuchnię?

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Kuchnia

Skomentuj Aranżacja małej kuchni

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Aranżacja małej kuchni

 • Mała kuchnia, duży problemKuchniaMała kuchnia, duży problemMałe kuchnie są standardem w mieszkaniach, które najczęściej kupujemy. Jeżeli jest ono niewielkie, to wiadomo, że i kuchnia nie będzie pokaźnych rozmiarów. Dlatego warto dokładnie przemyśleć jej urządzenie i jak...więcej »
 • Aranżacja wnętrz - style kuchniKuchniaAranżacja wnętrz - style kuchniWspółczesne wnętrze stało się przestrzenią do wielu rozważań i wyborów. Gdy już nie musimy godzinami wystawać w kolejkach, by zdobyć przypadkowy regał, sami możemy decydować, co i gdzie wstawić do naszej kuchni.więcej »
 • Oświetlenie kuchniKuchniaOświetlenie kuchniKuchnia to pomieszczenie, w którym szczególnie ważne jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Dlatego meble, sprzęt AGD, a nawet kuchenne drobiazgi powinny nie tylko zdobić pomieszczenie, ale przede wszystkim...więcej »
 • Lokalizacja sprzętu AGD, a organizacja pracy w kuchni.KuchniaLokalizacja sprzętu AGD, a organizacja pracy w kuchni.Estetyka wnętrza nowoczesnej kuchni kreowana jest poprzez technologiczne formy wyposażenia AGD. Analizując współczesne tendencje w kierunku tworzenia otwartych, przenikających się wnętrz, możemy zaobserwować, że...więcej »
 • Jesienna aranżacja kuchniKuchniaJesienna aranżacja kuchniJesień to czas, gdzie odkurzamy księgi kulinarne i zabieramy się za pyszne przetwory oraz sycące dania, które rozgrzeją całą rodzinę w chłodne wieczory. Aby ten czas umilić, warto dodać naszej kuchni nieco...więcej »
 • Kuchnia urządzona ze smakiemKuchniaKuchnia urządzona ze smakiemSercem domu nie zawsze jest salon z wygodną kanapą i telewizorem. Czasem to właśnie kuchnia przyciąga domowników i gości do spędzania w niej wielu chwil. Dzieje się tak nie tylko za sprawą smakowitych aromatów, ale...więcej »
 • Wygodna kuchniaKuchniaWygodna kuchniaKuchnia przez swoją funkcję, związaną z przygotowywaniem posiłków, stanowi miejsce szczególne dla życia rodzinnego. Nawet, jeżeli każdy z domowników zamyka się we własnym świecie, ich drogi krzyżują się...więcej »
 • Ergonomia w kuchniKuchniaErgonomia w kuchniCzyli o czym koniecznie musimy wiedzieć, zanim zaczniemy projekt kuchni.więcej »
 • Funkcjonalna i ergonomiczna kuchniaKuchniaFunkcjonalna i ergonomiczna kuchniaUrządzenie kuchni to kosztowna inwestycja. Warto ją dobrze zaplanować, tym bardziej że kuchnia będzie nam służyć latami. Producenci wprowadzają ciągle nowe rozwiązania i coraz bardziej efektowne wykończenia. Kuchnia...więcej »
 • Najczęstsze błędy aranżacji kuchniKuchniaNajczęstsze błędy aranżacji kuchniMogłoby się wydawać, ze urządzanie kuchni to pestka. Decydując się na w pełni samodzielne wykonanie kuchni, może nas sporo kosztować. Przekonani o własnej nieomylności popełniamy błędy, które szybko w praktyce,...więcej »
 • Salon z kuchnią jako wnętrze jednoprzestrzenneKuchniaSalon z kuchnią jako wnętrze jednoprzestrzenneCoraz częściej aranżujemy salon i kuchnię jako pomieszczenie jednoprzestrzenne. Aranżacja wnętrz, których kuchnia połączona jest z salonem nie jest zadaniem łatwym. Należy je projektować z bardzo dużą uwagą. Nie...więcej »
 • Kuchnia w nowoczesnym styluKuchniaKuchnia w nowoczesnym styluW nowoczesnej kuchni stawiamy na minimalizm, prostą formę i użyteczność. Wszystko ma być praktyczne, estetyczne i zgrane. Proste, geometryczne formy mebli kontrastują z niezwykłymi formami dodatków. Falowane czajniki,...więcej »
 • Kuchnia i jadalnia w dobrym świetleKuchniaKuchnia i jadalnia w dobrym świetleWspółczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz zmierzają do tworzenia otwartych, wieloplanowych przestrzeni, łączenia w jednym pomieszczeniu różnych funkcji. Sztywne podziały ścianami zastępuje szereg mobilnych...więcej »
 • 6 kroków do właściwie urządzonej kuchniKuchnia6 kroków do właściwie urządzonej kuchniPrzede wszystkim musimy pamiętać, że kuchnia jest miejscem pracy, a jej urządzenie powinno tę pracę ułatwiać. Dlatego też rozważania nad kolorem ścian, szafek czy płytek zostawmy sobie na później. W pierwszej...więcej »
 • Zobacz podobne do Aranżacja małej kuchniwięcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dom i ogród